Opieka zdrowotna w 2023 roku. Zmiany są ogromne i już obowiązują

Opieka zdrowotna w 2023 roku. Zmiany są ogromne i już obowiązują
Drukuj Skomentuj

Opieka zdrowotna w 2023 roku zdecydowanie się zmienia. Szczególnie seniorzy, którzy zmuszeni są do częstszego kontrolowania swojego zdrowia, powinni być w tej kwestii na bieżąco. Podpowiadamy, co zmieniło się w ochronie zdrowia.

Opieka zdrowotna w 2023 roku. Zmiany m.in. w sanatoriach


Od 1 stycznia obowiązują zmiany związane ze skierowaniami na leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci będą teraz otrzymywać e-skierowania. Potwierdzenie zarejestrowania dokumentu wraz z terminem turnusu znajdziemy w Internetowym Koncie Pacjenta lub otrzymamy je SMS-owo lub telefonicznie.

 

Sprawdź także: Piąta dawka szczepienia przeciwko COVID-19. Już dostępna dla seniorów


Nie oznacza to jednak, że papierowa wersja skierowań do sanatorium zostanie całkowicie wycofana. Otrzyma ją osoba, która nie posiada dostępu do Internetu lub udaje się na leczenie poza granicami kraju.
Kolejną istotną zmianą jest fakt, że z leczenia uzdrowiskowego będą mogli skorzystać emerytowani rolnicy, co do tej pory nie było możliwe.


Kolejna zmiana może spodobać się wielu seniorom. Od przyszłego roku to do nich będzie należeć decyzja, do jakiego sanatorium chcą udać się na leczenie. Musi być ono jednak zgodne z ich profilem chorobowym.

 

Opieka koordynowana - nowość w opiece zdrowotnej


Kolejną nowością w opiece zdrowotnej jest opieka koordynowana. Placówki POZ, które zdecydują się na jej wprowadzenie, będą musiały wprowadzić pewne zmiany. Lekarz pierwszego kontaktu stanie się opiekunem pacjenta i zyska możliwość samodzielnego wystawiania skierowań i będzie mógł konsultować przypadek chorobowy z innymi lekarzami. W takich placówkach zdrowotnych funkcjonować będzie koordynator medyczny, który wspólnie z innymi specjalistami opracuje indywidualny plan opieki medycznej dla danego pacjenta.

 

Czytaj także: Gdzie i jak sprawdzić rozrusznik serca? Nie wolno o tym zapominać

 

Krajowa Sieć Onkologiczna – ułatwienie dla pacjentów?


Od stycznia funkcjonuje również Krajowa Sieć Onkologiczna. Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego zostaną podzielone na trzy grupy. Pacjent będzie miał możliwość współpracy z koordynatorem diagnostyki i leczenia onkologicznego, który będzie pomagał m.in. w dokumentacji i umawianiu wizyt.

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: seniorzy.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!