Opiekun seniora - jak spełnić oczekiwania rodziny?

Opiekun seniora - jak spełnić oczekiwania rodziny?
Drukuj Skomentuj

Opieka nad osobą starszą wcale nie jest prostą pracą.  Jest niezwykle odpowiedzialna, wymaga ogromnej cierpliwości, ale też dużo ciepła dla podopiecznych i chęci do pracy.  Praca opiekuna osoby starszej jest szczególnie trudna, kiedy jest wykonywana za granicą. Co powinna robić opiekunka seniora, by spełnić oczekiwania rodziny?Jak być dobrym opiekunem seniora?


Sprostanie wymaganiom podopiecznego i jego rodziny może okazać się twardym orzechem do zgryzienia. Opieka nad seniorem to praca dla osoby otwartej, empatycznej i kontaktowej. Opiekun musi zdobyć zaufanie podopiecznego i najbliższych, a co najważniejsze, nie utracić go.

 

Czytaj także: Jak radzić sobie z hipochondrią?

 

Jakie cechy powinien mieć opiekun seniora?


Dobry opiekun to przede wszystkim osoba silna i sprawna fizycznie, która będzie mogła pomóc osobie starszej w wykonywaniu podstawowych czynności.  Warto również zdobyć określone wykształcenie, które z pewnością wyróżni cię w rozmowie rekrutacyjne, ale sprawi też, że podopieczny i jego rodzina, obdarzą cię większym zaufaniem i będą traktować cię z mniejszą rezerwą.

 

Sprawdź również: Jak żyć ze słabym sercem?


Jednak bycie dobrym opiekunem to nie tylko siła, ale też chęci do pomocy, łatwość w nawiązywaniu kontaktu, cierpliwość w pracy z osobą, która ma pewne ograniczenia w samodzielnym funkcjonowaniu, zdolność do adaptacji w różnych warunkach, empatia, sympatia i dobro.

 

Opiekun seniora a rodzina podopiecznego


Opiekunom, którzy pracują za granicą jest szczególnie trudno, ale  przede wszystkim nie należy bać się mówić w obcym języku. Rodziny doskonale wiedzą, że komunikacja nie od razu będzie łatwa i przejrzysta, ale z pewnością zrozumieją sytuację opiekuna i bardzo często pomagają w osiągnięciu komunikatywnego stopnia obcego języka.

 

Czytaj również: Teleporady - najnowsze zasady

 

Opiekun seniora z referencjami


Ważne jest, by po każdym zleceniu kompletować referencje. Zdecydowanie ułatwi to poszukiwanie kolejnych zleceń, ale też wpłynie na ocenę bliskich seniora. Każdy z nas lubi wiedzieć, na co się decyduje. Szczególnie jeśli chodzi o oddanie pod opiekę najbliższej osoby.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!