Opłaty za pobyt w DPS - zmiany w 2019 i 2020 roku

Opłaty za pobyt w DPS - zmiany w 2019 i 2020 roku
Drukuj Skomentuj

28 maja 2019 r. rząd przyjął projekt nowelizacji w sprawie placówek całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi. Głównym celem projektu jest gwarancja poczucia bezpieczeństwa i poprawa warunków życia mieszkańców DPS. Ponadto projekt określa zmiany w opłatach za pobyt w DPS i kary za prowadzenie domów opieki bez zezwolenia.

Jedną ze zmian jest zapowiedź, że podmiot na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia – otrzyma karę 40 tys. złotych, a także zakaz prowadzenia działalności przez kolejne 5 lat.

 

Innymi zmianami są m.in.: obowiązek posiadania przez placówkie dźwigu osobowego czy ograniczenie możliwości samodzielnego opuszczenia DPS osobom z zaburzeniami psychicznymi.


W kwestii opłat za pobyt w DPS, zmienił się katalog sytuacji, w których można zwolnić z obowiązku wnoszenia opłat za pobyt w DPS. Przede wszystkim dotyczy to ponoszenia opłat przez dzieci na rzecz rodziców umieszczonych w placówkach, którzy w przeszłości zachowywali się w stosunku do nich nagannie.Więcej informacji o nowelizacji przeczytasz tu:

www.samorzad.infor.pl/wiadomosci/3035144,Zmiany-w-oplatach-za-pobyt-w-domu-pomocy-spolecznej-2019-i-2020-r.html

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!