Osiedla dla seniorów

Osiedla dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Mimo że w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy osiedla dla seniorów mają wielu mieszkańców, w Polsce nadal toczą się dyskusje nad sensem takich inwestycji. Warto wiedzieć, że w takim miejscu oferowane jest nie tylko mieszkanie, ale również fachowa opieka i odpowiednia rehabilitacja. Osiedla dla emerytów mają być miejscem, gdzie starsze osoby będą się czuły swobodnie.

Osiedla dla emerytów powstały już w Radkowie na Dolnym Śląsku i w Stargardzie Szczecińskim. Są to w pełni przystosowane do potrzeb ludzi starszych budynki, wyposażone w windę oraz gabinet lekarski. Wokół tych osiedli jest tworzona cała infrastruktura ze sklepami i specjalistycznymi przychodniami. Zagospodarowano też tereny zielone, tworząc trasy spacerowe, ścieżki rowerowe, co umożliwia aktywne spędzanie czasu sprzyjające dłuższemu zachowaniu sprawności. W Radkowie wprowadzane są też udogodnienia dla mniej sprawnych osób. Na seniorów czeka nie tylko opieka medyczna, ale możliowść zamówienia domowych obiadów z pobliskiej stołówki.Nad sprawami seniorów ma czuwać utworzona przez Urząd Miasta specjalna komórka.

 

Wiele osób zastanawia się czy może podjąć się opieki nad starszą osobą. Jeżeli ty też masz taki dylemat, zobacz: Opieka nad osobami starszymi

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc przeprowadzić się do takiego domu dla seniora? Należy skończyć 55 lat i dysponować odpowiednimi funduszami, które umożliwią wykupienie mieszkania dla seniora. Niektórzy decydują się na sprzedaż dotychczasowego, często zbyt dużego lokum. Uzyskane w ten sposób pieniądze pokrywają koszt mieszkania na osiedlu dla emerytów. Panuje opinia, że w ten sposób może podnieść się poziom życia starszych osób, gdyż pozostałe fundusze wystarczają na to, by móc w pełni korzystać z życia.

 

Sprawdź też jak wyglądają domy dla seniorów na zachodzie Europy i za oceanem. Przeczytaj: Domy seniora na Zachodzie

 

Osiedla dla seniorów cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie brakuje jednak głosów przeciwnych. Wiele osób uważa, że takie rozwiązanie może prowadzić do izolowania osób starszych od reszty społeczeństwa. Wydaje się, że te obawy są płonne - każdy ma wybór i sam decyduje o tym, jak chce spędzić jesień swojego życia. Emeryci mieszkający w osiedlu dla seniorów w Radkowie chwalą sobie zarówno warunki życia, jak i otoczenie. Nie czują się wyobcowani, a wręcz przeciwnie. Twierdzą, że panują tu familiarne relacje, co jest miłą odmianą po anonimowości wielkiego miasta. Wiele osób chce mieć kontakt z dziećmi i młodzieżą, jednak jeżeli ktoś szuka spokoju i ciszy na emeryturze, to takie rozwiązanie jest wręcz idealne.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (13)

Słowa kluczowe