Osiedla dla seniorów

Osiedla dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Mimo że w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy osiedla dla seniorów mają wielu mieszkańców, w Polsce nadal toczą się dyskusje nad sensem takich inwestycji. Warto wiedzieć, że w takim miejscu oferowane jest nie tylko mieszkanie, ale również fachowa opieka i odpowiednia rehabilitacja. Osiedla dla emerytów mają być miejscem, gdzie starsze osoby będą się czuły swobodnie.

Osiedla dla emerytów powstały już w Radkowie na Dolnym Śląsku i w Stargardzie Szczecińskim. Są to w pełni przystosowane do potrzeb ludzi starszych budynki, wyposażone w windę oraz gabinet lekarski. Wokół tych osiedli jest tworzona cała infrastruktura ze sklepami i specjalistycznymi przychodniami. Zagospodarowano też tereny zielone, tworząc trasy spacerowe, ścieżki rowerowe, co umożliwia aktywne spędzanie czasu sprzyjające dłuższemu zachowaniu sprawności. W Radkowie wprowadzane są też udogodnienia dla mniej sprawnych osób. Na seniorów czeka nie tylko opieka medyczna, ale możliowść zamówienia domowych obiadów z pobliskiej stołówki.Nad sprawami seniorów ma czuwać utworzona przez Urząd Miasta specjalna komórka.

 

Wiele osób zastanawia się czy może podjąć się opieki nad starszą osobą. Jeżeli ty też masz taki dylemat, zobacz: Opieka nad osobami starszymi

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc przeprowadzić się do takiego domu dla seniora? Należy skończyć 55 lat i dysponować odpowiednimi funduszami, które umożliwią wykupienie mieszkania dla seniora. Niektórzy decydują się na sprzedaż dotychczasowego, często zbyt dużego lokum. Uzyskane w ten sposób pieniądze pokrywają koszt mieszkania na osiedlu dla emerytów. Panuje opinia, że w ten sposób może podnieść się poziom życia starszych osób, gdyż pozostałe fundusze wystarczają na to, by móc w pełni korzystać z życia.

 

Sprawdź też jak wyglądają domy dla seniorów na zachodzie Europy i za oceanem. Przeczytaj: Domy seniora na Zachodzie

 

Osiedla dla seniorów cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie brakuje jednak głosów przeciwnych. Wiele osób uważa, że takie rozwiązanie może prowadzić do izolowania osób starszych od reszty społeczeństwa. Wydaje się, że te obawy są płonne - każdy ma wybór i sam decyduje o tym, jak chce spędzić jesień swojego życia. Emeryci mieszkający w osiedlu dla seniorów w Radkowie chwalą sobie zarówno warunki życia, jak i otoczenie. Nie czują się wyobcowani, a wręcz przeciwnie. Twierdzą, że panują tu familiarne relacje, co jest miłą odmianą po anonimowości wielkiego miasta. Wiele osób chce mieć kontakt z dziećmi i młodzieżą, jednak jeżeli ktoś szuka spokoju i ciszy na emeryturze, to takie rozwiązanie jest wręcz idealne.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (24)

 • klient175316
  odpowiedz

  Dobrym rozwiązaniem dla starszych osób byłby czasowy lub dożywotni najem, chętnych nie braknie. Własność takiego mieszkania nie ma sensu bo to kosztowna inwestycja i nie każdego byłoby na nią stać.

 • Helena Turk
  Helena Turk
  odpowiedz

  Inwestorzy czas na budowe osiedli dla seniorow z opieka w Gdansku bardzo potrzebne ,seniorzy maja swoje mieszknia wlasne i chca zamieszkac na takim osiedlu z opieka ,to nie seniorzy starej generacji ze ida do domu opieki a dzicie zabieraja im mieszkania dziasij senior sam decyduje i podpisuje umowe z inwestorem

 • senior
  odpowiedz

  Senior skończy 55 lat ma sprzedać mieszkanie które jest np.warte 300 tys. i mając co miesiąc dochód ma przenieść się do Radkowa ...gdzie będzie miał szlaban na wszystko za zycia ...a nawet po jego śmierci -?

 • Apartamenty w Parku Seniora
  odpowiedz

  W Wielkopolsce od niedawna funkcjonuje Park Seniora.
  Są w nim domy w zabudowie szeregowej wyposażone w systemy przywoławcze z tarasem i ogródkiem. Możliwość opieki medycznej, dostępu do części rekreacyjno-relaksacyjnej, cateringu dostosowane do potrzeb, zaopatrzenia i usług sprzątających. Poprzez sąsiedztwo z domem seniora i system przywoławczy możliwość opieki 24h.

 • malgorzatazofia@onet.pl
  odpowiedz

  Szukam takiego mieszkania bezskutecznie. Dlaczego nie można tego przez tyle lat załatwić ? Cały tylko czas dyskutuje się o polityce senioralnej . A seniorzy dalej czekają ,a nie mają dużo czasu.

 • 57-latka
  odpowiedz

  W Anglii funkcjonują małe domki (choć wcale nie takie małe) w których mieszkają starsze osoby. Domki te są zlokalizowane wśród innych domów w których mieszkają osoby w różnym wieku. Starszą osoba nie musi wykupować takiego domu tylko je wynajmuje dożywotnio. W domach są łazienki przystosowane dla starszych osób oraz przycisk alarmowy, który wzywa pomóc. W centrum takiej pomocy mają numer telefonu do osoby która wzywa pomocy i kontaktują się z nią szybko by sprawdzić co się dzieje. Mają też numery telefonów kogos rodziny by ich zawiadomić w razie potrzeby. Po śmierci osoby wynajmującej należy opróżnić dom że wszystkich rzeczy należących do zmarłej osoby i dom jest wynajmowany następnej, starszej osobie. Szkoda, że w Polsce nie funkcjonuje coś takiego. Często starsze osoby są na tyle sprawne, że nie chcą zamykać się w domu starców tylko żyć nadal w miarę samodzielnie.

 • Babula
  odpowiedz

  Chetnie zamieszkalabym na takim osiedlu.Sama.Do takich mieszkan powinni miec dostep wszyscy chetni emeryci niezaleznie od warunkow finansowych. Kazdy z emerytow w mniejszym lub wiekszym stopniu pracowal, kazdy z nich pracowal na podatki i na budzet panstwowy. Wiec.... Niestety sa robione rowniez wysokie progi dla chcacych wynajmowac tzw kawalerki- fimy i wogole wynajmujace jak slysza emeryt-to nawet nie oddzwaniaja w sprawie ogloszen....????

 • Aga
  odpowiedz

  55 lat? Ja mam 56 i dzieci w liceum...rozkręcam biznes. Komuś tu cegła na głowę upadła.

  • Malgorzatazofia

   Mam 60 lat i ledwie wchodzę po schodach. Różnie się układa . 25 m2 w domu dla seniora zmieniłoby moje życie

 • agnieszka
  odpowiedz

  Ja bym jeszcze postulowała do architektów o nie trzymanie się ortodoksyjnie zasady "my musimy pokazać przyszłym pokoleniom jak się w naszych czasach budowało" i tworzenie w estetyce - dla mnie obrzydliwej - nowoczesności. Pragnę nieśmiało zauważyć, że poprzednie pokolenia architektów, oprócz tego, że budowali "po swojemu" to nie mieli na tym punkcie obsesji - stąd wszystkie style "neo" w architekturze (neo:- gotyk, - renesans, - barok itd) Współcześni architekci zaś - koniecznie pokazać chcą przyszłym pokoleniom, że poprzednikami gardzili. Dlatego tacy jak ja będą musieli się godzić na zgniły kompromis pomiędzy mieszkaniem wygodnym i funkcjonalnym dla starzejącego się ciała, ale obrzydliwego dla ducha, bo zaprojektowanie przynajmniej klasycznej stolarki okiennej to ujma na honorze dla współczesnego - do bólu nowoczesnego architekta.

 • ewa
  odpowiedz

  Oczywiście tak!!!!! teraz przy wielodzietnych rodzinach,wrzasku ,hałasie prawie całodobowym i oczywiście oszcednie budowanych scianach,nie da sie wytrzymać. Dorosła osoba może gościć czy przebywać z wnukami ale potrzebuje troche cisdz i spokoju.spokoju. wrzeszczące dzxieciaki, nie wiadomo dlaczego piszczące jak oszalałe ,za przyzwoleniem rodziców a raczej nie zwracaniem uwagi dzieciaki, szczekajace pozamykane w domach psy to tragedia, nie tylko dla starszych ale i samotnych , ktorzy nie maja ochoty na calodobowe noszenie wyciszaczy do uszu.

 • Liza
  odpowiedz

  Od dluzszego czasu chce wynajac sobie mala kawalerke w Bielsku _Bialej z uwagi na sentyment do tego miasta.Niestety, jak slysza ze emerytka z niezbyt wysoka emerytura, samodzielna, sprawna...zero odzewu albo najlepiej : najlepiej dla pracujacych i mlodych, te kryteria wiekowa nie wchodzi w rachube. Dyskryminancja wiekowa..A wiec apel: ktos cos wie, niedrogo .-kawalerka .A takie mieszkania ,osiedla sa wspaniala rzecza dla emerytow...

  • Liza

   Katarzyna...czy cos wiadomo z ta kawalereka dla seniorki...prosilabym na namiary

  • Katarzyna

   Znajomi będą wynajmować kawalerkę na Green park sarni stok jak tylko oddadzą mieszkania pewnie będzie gotowe na wiosnę przyszłego roku

 • Gigi
  odpowiedz

  Co to za dylematy, izolowanie itp., śmieszne. A samotność w bloku bez windy to co to jest? Rodziny teraz nie biorą rodziców do domu, nikogo na to nie stać i pracy też nikt nie rzuci, nie te czasy. Takie osiedla to wspaniały pomysł. Tylko wiek od 55 lat?!!! Jezu, przesada. Oby więcej takich miejsc, jak najwiecej

 • Den
  odpowiedz

  2020.01.10.
  Witam,
  Proszę odwiedzić stronę www.mieszkaniaz opieka.pl

  Den

 • emerytka
  odpowiedz

  chciałabym aby takie mieszkania dla seniorów były też na Mazowszu. Ale chyba nie doczekam.

 • Kris
  odpowiedz

  Szukamy takiegiego mieszkania dla mamy. Jest wdowa każde z nas mieszka na innym końcu świata ... a mam chce mieszkać w Polsce .

  • ania

   a mozeby wynajac jedno mieszkanie dla dwoch-trzech emerytek. Mama nie bylaby sama, Wy byscie byli spokojni o jej opieke, koszta utrzymania mniejsze a warunki typowo rodzinne....

  • Gość

   Polska jest 100 lat za ,, MURZYNAMI,,. Nie ma osiedli budowanych z mieszkaniami dla seniorów tak jak np. w Ameryce. W Polsce są tyko tzw. domy opieki dla seniorów : państwowe ( trudno o pokój 1 osobowy, są przepełnione często nie najlepsza opieka ) i prywatne ( gdzie nie ma problemów o pokój 1 osobowy, jest komfortowo , opieka całodobowa itd. ale drogo , opłata miesięczna średnio 6000,00 - 7000,oo złotych za miesiąc , dla osób z emeryturą np. amerykańską to tanio ).

 • Jadwiga Arnold
  odpowiedz

  Gdzie w Krakowie są, lub będą budowane małe domki dla seniorów, z pełną infrastrukturą na potrzeby osób 50 plus.Jagoda

 • Zyga
  odpowiedz

  szukam domu/mieszkania/ osiedla dla rencistów na Mazowszu.Dlaczego takie nie powstają a ludzie samotni skazani są na samotne siedzenie w swoim mieszkaniu. Tam mieliby wokół ludzi w swoim wieku i nie czuli by się tacy samotni

  • Ela

   BoRy masz racje...trudno samemu ...może się odezwiesz, podaj adres emeilowy....szukam, i trudno samej....

  • BoRy

   Ja też sama taka kolej życia jestem wdową trudno samemu pozdrawiam

Słowa kluczowe