Oszustwo na ubezpieczenie od koronawirusa

Oszustwo na ubezpieczenie od koronawirusa
Drukuj Skomentuj

Przed kolejnymi oszustwami "na koronawirusa" przestrzega Federacja Konsumentów. Wielu oszustów pragnie nas naciągnąć, wykorzystując rosnącą w ostatnich dniach liczbę zakażeń.

Oszustwo na ubezpieczenie przeciwko koronawirusowi

 

Należy uważać na oferty zabezpieczeń finansowych, które przypominają ubezpieczenia. Są one kierowane najczęściej do osób starszych, które są przekonywane, że ten produkt jest dla nich niezbędny w środku epidemii. Nie stoją za nimi firmy ubezpieczeniowe, tylko otoczka związana z epidemią. Te osoby są przekonywane, że wykupienie takiego produktu jest dla nich niezbędne, aby przeżyć pandemię. Ta otoczka jest potem brutalnie weryfikowana. Nie stoi za tym żadna wiedza medyczna, ani żaden lekarz - mówi w rozmowie z prezes Federacji Konsumentów Kamil Pluskwa-Dąbrowski.


Federacja Konsumentów przestrzega!

 

Przedstawiciele Federacji apelują o rozsądek. Zawsze należy szczegółowo analizować oferty, zwłaszcza jeśli dotyczą wyjazdów chroniących przed koronawirusem oraz zabezpieczenia finansowego na czas epidemii.

 

-Obecnie kwitną oferty pseudomedyczne. Nazywamy je pseudomedycznymi, bo mimo utrudnień w dostępie do lekarza, one nie poprawią naszego stanu zdrowia. Zalecamy bardzo dużą ostrożność przed tego typu zakupami. W nazwie takich ofert padają hasła typu "COVID-19", "koronawirus", "badania", "odporność", "pandemia", jesteśmy na tym punkcie wyczuleni i jest to bezwzględnie wykorzystywane - zauważa Kamil Pluskwa-Dąbrowski.


Jak bronić się przed oszustwami "na koronawirusa?"

 

1. Uważaj na wiadomości e-mail, zwłaszcza:

 

  • jeśli nie znasz nadawcy;
  • jeśli znajdują się w nich słowa kluczowe, takie jak: coronavirus, COVID-19, lockdown, working from home, pandemic, health crisis, koronawirus, kwarantanna, praca zdalna, pandemia, kryzys itp.;
  • jeśli zawierają nazwy: szpitali, klinik, grup naukowych lub rządowych;
  • jeśli zawierają linki;
  • jeśli zawierają załączniki;
  • jeśli temat wiadomości dotyczy koronawirusa (liczby ofiar, nazwy szczepionek lub leków, informacji na temat długości kwarantanny, etc.);
  • wiarygodność otrzymanych komunikatów (e-mail, SMS) dotyczących koronawirusa zawsze weryfikuj na oficjalnych stronach rządowych.

 

2. Jeżeli dostałeś wiadomość, co do której masz podejrzenia:

 

  • nie klikaj w załączniki dołączone do wiadomości;
  • nie klikaj w linki załączone do wiadomości, możesz sprawdzić na jakie strony kierują poprzez najechanie wskaźnikiem kursora na odnośnik – zwróć uwagę czy adres strony jest Ci znany;
  • nie podawaj żadnych danych – szczególnie nie podawaj haseł lub innych poufnych informacji;

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!