Pandemia samotności

Pandemia samotności
Drukuj Skomentuj

Niemal połowa osób po 60 roku życia czuje się samotna podczas pandemii, a 16% z nich nie ma z kim porozmawiać o swoich problemach. Sytuację pogarsza także wykluczenie cyfrowe, które, jak wynika z danych CBOS, najczęściej dotyka właśnie seniorów. Aż 80% spośród 4,51 mln Polaków niekorzystających nigdy z internetu stanowią osoby w wieku 55-74 lata, które z tego powodu mogą dotkliwiej odczuwać towarzyszące pandemii obostrzenia, takie jak zachowanie dystansu społecznego czy brak odwiedzin członków rodziny i przyjaciół.

Pandemia samotności

 

Jak pokazują badania CBOS „Życie codzienne w czasach zarazy” prawie połowa polskich seniorów (48%) narzeka na obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a 27% z nich negatywnie odnosi się do zamknięcia galerii handlowych oraz ograniczenia możliwości podróżowania. Co piąta osoba powyżej 65 roku życia krytykuje też brak możliwości aktywnego uczestnictwa w kulturze, czyli zamknięcie teatrów, kin i sal koncertowych. Pandemia utrudniła także funkcjonowanie lokalnych społeczności skupionych wokół domów kultury i klubów seniora. Wielu z nich zostało przez to zmuszonych do oglądania świata tylko z jednej strony, gdyż nawet ¼ Polaków po 60 roku życia nie posiada ogródka lub balkonu. To tylko jeden z powodów, dla których w czasie trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń, w społeczeństwie coraz mocniej szerzy się także poczucie osamotnienia. Warto zauważyć, że według raportu zrealizowanego na zlecenie Szlachetnej Paczki samotność zwiększa ryzyko takich chorób jak bezsenność czy depresja nawet o 14%. Ich samopoczucie pogarszają również choroby, które dotykają aż 67% seniorów.

 

Schorowana codzienność  

 

Starzenie się jest naturalnie związane z osłabieniem sił organizmu, a seniorzy z biegiem czasu choruje. Nawet 73% osób starszych deklaruje występowanie u nich długotrwałych problemów zdrowotnych, a więcej niż połowa zauważa, że ich zdolność do wykonywania codziennych czynności jest ograniczona. Choroby, które dotykają aż 67% seniorów pogarszają również ich samopoczucie. To prowadzi do sytuacji, w której  rośnie zapotrzebowanie w zakresie profesjonalnej opieki, która wspiera osoby starsze nie tylko w zachowaniu zdrowia fizycznego ale często daje poczucie większego komfortu psychicznego. Już dziś prognozuje się, że w Europie brakuje ponad 2 mln pracowników branży opiekuńczej.

 

- Rosnąca liczba seniorów w Europie oraz wydłużanie się średniej długości życia sprawiają, że wielu dorosłych w podeszłym wieku potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach. Aktualnie takiej pomocy seniorom udziela zazwyczaj ich najbliższa rodzina, jednak często ma to wpływ na ich pracę zawodową lub w połączeniu z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia domu skutkuje własnymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, jak wynika z raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, często osoby zajmujące się dorosłym potrzebującym opieki spotykają się z mniejszą wyrozumiałością w miejscu pracy niż osoby zajmujące się dziećmi – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

 


Sprawdź również:  Ucieczka seniora - co robić?

 


Potrzeba pomocnej dłoni i dobrego słowa

 

Zagrożenie samotnością zwiększa się wraz z wiekiem. Według ekspertów punktem przełomowym pod tym względem jest chwila przejścia na emeryturę. W wyniku rezygnacji z pracy zawodowej ograniczeniu ulegają wtedy nasze dotychczasowe kontakty społeczne z nią związane. Jak pokazują badania, dla seniorów jedną z ważniejszych potrzeb jest kontakt z drugim człowiekiem, czyli rozmowa. Powszechność poczucia osamotnienia podkreślają również badania zrealizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia badaniu PolSenior2, według którego ponad jedna czwarta osób w wieku 60+ dostrzega u siebie objawy depresji.

 

- Powszechność problemu samotności wśród osób starszych obrazuje fakt, że nawet co dziesiątej osoby w wieku powyżej 80 roku życia nikt nie odwiedza, a 3 na 10 z nich nie utrzymuje bliskich relacji w żadnym kręgu społecznym. Jak pokazują badania oraz nasze doświadczenie, dla wielu starszych osób równie ważna, co pomoc w codziennych czynnościach, jest zwykła rozmowa z drugim człowiekiem. Z tego powodu, na stanowisko opiekuna osoby starszej staramy się rekrutować na stanowisko opiekuna osoby empatyczne, które łatwo nawiążą relację z podopiecznym, zapewniając im również wsparcie psychiczne – dodaje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

 

Starość nadal jest nieuchronna, a jeśli trendy demograficzne się nie poprawią, to do 2050 roku osoby po 65 roku życia będą stanowić nawet jedną trzecią społeczeństwa. A seniorzy mają przed sobą jeszcze wiele lat życia.To pokazuje, że już dziś warto mocniej pochylić się nad problemami dotyczącymi tej grupy, takimi jak zapewnienie im wyspecjalizowanej opieki czy zmiana postrzegania starości w świadomości społecznej.


Sprawdź także:  Jak radzić sobie z hipochondrią?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!