Petycja pracowników DPS do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Petycja pracowników DPS do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Drukuj Skomentuj

Opiekunowie, pielęgniarze, rehabilitanci, pracownicy kuchni oraz personel sprzątający publicznych i prywatnych domów opieki wystosował petycję do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marleny Maląg o natychmiastowe wsparcie domów opieki w obliczu pandemii koronawirusa.

Autorzy apelu zwracają uwagę na zagrożenie infekcji, zarówno pensjonariuszy jak i pracowników. Zagrożenie wzmaga brak środków ochrony osobistej, niepewność co do procedur kwarantanny w placówkach oraz brak personelu. Twórcy petycji podkreślają także trudne warunki zatrudnienia, pracę za stawkę minimalną w niestabilnych warunkach.- Uważamy, że rząd powinien wziąć pełną odpowiedzialność za pracowników i podopiecznych zarówno publicznych jak i prywatnych placówek. Żeby móc godnie opiekować się ludźmi potrzebujemy stabilnych i bezpiecznych warunków pracy - czytamy w petycji.

 

Postulaty petycji

 

Pracownicy domów opieki wystosowali do minister Marleny Maląg 6 postulatów:

 

1. Zapewnienie środków ochrony osobistej - odzieży ochronnej, masek ochronnych, rękawiczek, środków odkażających oraz zagwarantowanie ich sprawnej dystrybucji.

 

2. Wprowadzenie jasnych procedur organizacji pracy w placówkach, które mają chronić zdrowie i życie pracowników oraz podopiecznych, a szczególnie tych objętych kwarantanną, w tym:

 

  • podział na niekontaktujące się ze sobą, stałe zespoły pracownicze,
  • zapewnienie dostaw żywności, leków, środków higieny osobistej
  • zapewnienie miejsc noclegowych dla pracowników
  • uregulowanie czasu pracy w tym przerw w zmianach czy rotacji zespołów pracowniczych.

 

3. Systematyczne wykonywanie testów na obecność koronawirusa wśród pracowników i podopiecznych ośrodków.

 

4. Wzrost pensji zasadniczej pracowników placówek objętych kwarantanną o 100% oraz objęcia wszystkich pracowników placówek opiekuńczych zasiłkiem chorobowym w wysokości 100% wynagrodzenia w okresie obowiązkowej kwarantanny domowej.

 

5. Zapewnienie dodatkowego personelu i sprzętu medycznego w placówkach, gdzie przebywają chorzy na COVID-19 lub zapewnienie innej, natychmiastowej pomocy medycznej.

 

6. Systemowe rozwiązanie niedoboru personelu w domach seniora (ustanowienie limitu podopiecznych przypadających na 1 opiekuna).

 

Jak dołączyć do apelu?

 

Organizatorem petycji jest Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy “Konfederacja Pracy”, który zrzesza organizacje opiekunów z publicznych i prywatnych domów opieki. Petycję “6 postulatów pracownic i pracowników opieki podczas epidemii COVID-19” można podpisać na stronie glospracownikowopieki.pl.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!