Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa - komu przysługuje i jak uzyskać?

Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa - komu przysługuje i jak uzyskać?
Drukuj Skomentuj

Ktoś z Twoich bliskich wymaga profesjonalnej opieki? Możecie skorzystać ze świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, udzielanych w warunkach domowych. Przeczytaj, komu przysługuje i jak uzyskać pielęgniarską opiekę długoterminową domową.

Zastanawiasz się, jaka pomoc będzie dla seniora najlepsza? Przeczytaj: Domy seniora czy opiekunka?

 


Opieka długoterminowa


Osoby ubezpieczone w NFZ mogą skorzystać z różnego rodzaju usług opieki długoterminowej. Są to np. świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, świadczenia opieki paliatywno-hospicyjnej.

Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze mogą być realizowane w: warunkach domowych, warunkach stacjonarnych (np. zakładach). Są one przeznaczone dla osób obłożnie i przewlekle chorych, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale ze względu na problemy zdrowotne potrzebują systematycznej i profesjonalnej opieki.

 

Poszukujesz placówki stacjonarnej, w której mogłaby zamieszkać bliska Ci osoba? Sprawdź oferty Domów Pomocy Społecznej i Domów Opieki w naszej wyszukiwarce!

 

Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa - komu przysługuje?


Osoby obłożnie i przewlekle chore przebywające w domu mogą być zakwalifikowani do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, jeśli:

 

 • nie są w ostrej fazie choroby psychicznej,
 • nie korzystają z usług opiekuńczych dla pacjentów wentylowanych,
 • nie korzystają z opieki hospicjum domowego ani stacjonarnego zakładu opiekuńczego,
 • dostali mniej lub równo 40 punktów w skali Barthel.


Czym jest skala Barthel? Jest to system pozwalający ocenić stan chorego. Brane są pod uwagę m.in. samodzielność przy wykonywaniu codziennych czynności, typu: przemieszczanie się, kontrolowanie potrzeb fizjologicznych, spożywanie posiłków, ubieranie i rozbieranie się.

 

Jak uzyskać świadczenia w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu?


Potrzebujesz:

 

 1. skierowania wystawionego przez lekarza (rodzinnego, specjalistę albo prowadzącego z oddziału szpitalnego), który ma umowę z NFZ.
 2. pisemnej zgody pacjenta.
 3. kwalifikacji pielęgniarskiej do objęcia tego typu opieką.


Dokumenty składasz w ośrodkach świadczących pielęgniarską opiekę domową (centra medyczne, centra opieki domowej, centra pielęgnacji Caritas, Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej oraz Gminne Ośrodki Zdrowia) lub do gabinetów pielęgniarek domowych.

Oceny w skali Barthel dokonuje lekarz i pielęgniarka. Odbywa się to w dniu skierowania pacjenta do objęcia go pielęgniarską opieką długoterminową, jak również pod koniec każdego miesiąca.

 

Wizyty pielęgniarki - jak często się odbywają i kto za nie płaci?


Wizyty pielęgniarki odbywają się nie mniej niż 4 razy w tygodniu. Ilość godzin jest jednak ustalana dla każdego pacjenta indywidualnie.

Pielęgniarka jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Interwencje w soboty i dni ustawowo wolne od pracy odbywają się w przypadkach uzasadnionych medycznie.

Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa jest bezpłatna. Jeśli pacjent uzyska więcej niż 40 punktów w skali Barthel, NFZ zaprzestaje finansowania za kolejny miesiąc kalendarzowy.

 

Może zainteresuje Cię też: Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy i kombatanci?

 

Co obejmują świadczenia w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu?

 

 • świadczenia udzielane przez pielęgniarkę,
 • świadczenia pielęgnacyjne,
 • edukację zdrowotną osoby chorej oraz członków jej rodziny,
 • przygotowanie pacjenta i jego rodziny do samoopieki i samopielęgnacji, w tym kształtowanie umiejętności w zakresie radzenia sobie z niesprawnością,
 • pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w domu,
 • pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego do właściwej pielęgnacji i rehabilitacji w domu.

 

Przeczytaj też: Dom pomocy społecznej - jak się dostać

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe