PIT-0 dla seniora 2023 - co warto wiedzieć?

PIT-0 dla seniora 2023 - co warto wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

PIT-0 dla seniora 2023 to jedno z najważniejszych zagadnień. Seniorzy, którzy wciąż pracują, zdecydowanie powinni szerzej zainteresować się tym tematem, ponieważ mogą sporo zyskać. Czym jest zerowy pit dla seniorów i kto może z niego skorzystać? Podpowiadamy.

PIT-0 dla seniora 2023 – dla kogo?


Zerowy pit dla seniorów to ulga, o którą mogą ubiegać się pracujący seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny - tzn. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ulga przysługuje zarówno tym, którzy mają ustalone prawo do emerytury, jak i tym, którzy nie mają takiego prawa ustalonego lub  nie otrzymali decyzji z ZUS.

 

Sprawdź również: Czy w 2023 będzie 15. emerytura? Ministerka Maląg odpowiada


Co zrobić, by móc skorzystać z PIT-0 dla seniora? To proste. Wystarczy pracować, zawieszając jednocześnie pobieranie emerytury z ZUS, KRUS, mundurowego systemu ubezpieczeń i uposażenia sędziego w stanie spoczynku. Należy pamiętać, że nie jest możliwe połączenie pitu zerowego dla seniora z pobieraniem emerytury.

 

Zerowy pit dla seniora – co trzeba wiedzieć?


By móc skorzystać z opcji zerowego pitu dla seniora, należy złożyć wniosek u swojego pracodawcy. Warto też wiedzieć, że zwolnienie z PIT obowiązuje wyłącznie do kwoty 85 528 zł. W praktyce jednak pracujący seniorzy zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 115 tys. zł, gdyż jest 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

 

Czytaj także: 14. emerytura będzie stałym świadczeniem? Jest odpowiedź rządu

 

PIT-0 dla seniora 2023 – czy warto?


W niektórych przypadkach tak. Większość ekspertów twierdzi jednak, że osobom lepiej zarabiającym bardziej opłaca się zapłacić podatek wynikający z zatrudnienia. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, więc warto dokonać wyliczeń samodzielnie.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!