Placówki dziennego pobytu otwarte!

Placówki dziennego pobytu otwarte!
Drukuj Skomentuj

Epidemia koronawirusa wpłynęła również na życie towarzyskie wielu seniorów. Zamknięto placówki dziennego pobytu takie jak kluby i domy seniora, placówki wsparcia dziennego, dzienne domy pomocy, ale zakazano też terapii zajęciowej. Na szczęście zapowiedziano, że ten sektor również wraca do normy i szybko wcielono pomysł w życie! Sprawdź kiedy to nastąpiło!

Kiedy placówki wznowiły swoją działalność?

 

Już od 24 maja placówki mogą wznowić swoją działalność. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zdecydują się na otwarcie. Będzie to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w regionie. Ostateczną decyzję o otwarciu placówek będą podejmowali wojewodowie.

 

Jakie środki bezpieczeństwa będą obowiązywały w placówkach?

 

Rekomendowane jest, by pracownikom placówek zapewnić środki ochrony indywidualnej i zapoznać ich z instrukcją prawidłowego stosowania. Zaleca się również zasłanianie ust i nosa (maseczki, przyłbice), noszenie rękawiczek jednorazowych lub stosowanie preparatów do dezynfekcji dłoni oraz noszenie nienasiąkliwych fartuchów  z długim rękawem. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i seniorów konieczne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń i bieżąca dezynfekcja toalet. Ponadto, często używane powierzchnie użytkowe, ale też wyposażenie wykorzystywane do zajęć, powinny być regularnie dezynfekowane. Zdezynfekowane powinny być klamki drzwi wejściowych, framugi i skrzydła drzwi, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, słuchawki telefonu, klawiatury, myszki, włączniki świateł czy biurka.

 

Co z posiłkami w placówkach?

 

Posiłki w placówkach należy organizować etapowo, aby uniknąć gromadzenia się dużej liczby uczestników w tym samym miejscu i czasie. Zaleca się również korzystanie z naczyń i sztućców jednorazowych, które następnie należy wyrzucić do dedykowanego kosza na śmieci, a stoliki myć i dezynfekować po każdym spożyciu posiłku.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!