Planowanie świątecznego budżetu

Planowanie świątecznego budżetu
Drukuj Skomentuj

Według raportu wydanego przez Deloitte, pośród 10 krajów europejskich to w Polsce zadeklarowano najwyższy wzrost całkowitych wydatków. I choć nasi rodacy oceniają, że ich sytuacja finansowa poprawiła się w stosunku do zeszłego roku, lepiej zbudować w sobie odporność na szał świątecznych zakupów. Jak więc zaplanować budżet, by nie przywitać Nowego Roku z pustym portfelem?

Raport Deloitte

 

Według raportu, w tym roku budżet przeznaczany na Święta wzrośnie o 6% w stosunku do roku poprzedniego. Średnio bęzdzie to suma 1168 zł wydana przez polską rodzinę. Kwota przeznaczona na prezenty ma być większa nić na jedzenie (prezenty - 45%, żywność - 44%). W kwestii obdarowywania,  wśród dorosłych w tym roku będą królować książki, a na kolejnych miejscach: kosmetyki, perfumy i słodycze.

 

Pełny raport jest do zobaczenia na stronie www2.deloitte.com/pl/zakupyswiateczne2018

 

Po pierwsze: nie dajmy się omamić

 

Klimat Świąt się udziela. To dobrze: w końcu dobrze jest się poddać grudniowej magii - o ile nie ucierpi na tym za bardzo nasz budżet. Dlatego warto pamiętać o tym, że sklepy bardzo chętnie wykorzystują świąteczny nastrój. Nastrojowa muzyka, kuszące promocje, starannie przygotowane wystawy to tylko kilka przykładów tego, jak się skłania klienta do zakupów. Więc choć dobrze jest się wczuć w klimat, czasem lepiej zachwycać się pewnymi chwytami marketingowymi... na odległość.

 

Po drugie: plan działania

 

Najlepszym pomysłem na odpowiednie dysponowanie budżetem na Święta jest po prostu jego wcześniejsze rozplanowanie. Zastanów się, ile pieniędzy będziesz potrzebować na żywność i ile prezentów masz do kupienia. Wyznacz sobie granice, których później nie przekroczysz przy kupowaniu podarunków.

 

Staraj się też nie kupować żywności na zapas. Kup tyle, ile faktycznie zjecie z rodziną. Ile razy zdarzyło Ci się wyrzucić jedzenie po Świętach, ponieważ miało krótką datę przydatności?

 

Przejdź do artykułu: Święta: jak jeść, by się nie przejeść?

 

Po trzecie: ustalenia z rodziną

 

Jeśli Święta spędzisz z rodziną, warto podzielić się przygotowaniami. Możecie omówić sobie, co kto organizuje na Święta. W ten sposób unikniecie przygotowywania zbyt dużej ilości ciast i sałatek.

 

Taka rozmowa może też ułatwić Ci zadanie w kwestii dobrania prezentów. I choć pytanie wprost o życzenia świąteczne psuje element zaskoczenia (zdaniem niektórych najlepszy element obdarowywania kogoś), może Cię ustrzec przed kupnem nietrafionego podarunku.

 

Po czwarte: nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

 

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Faktem jednak jest, że zostawianie zakupów na moment tuż przed Świętami naraża nas na wydanie większej ilości gotówki niż byśmy chcieli. Większość atrakcyjnych towarów będzie już wykupiona, a ceny w niektórych sklepach mogą skoczyć w górę.

 

Przeczytaj też: Jak się chronić przed nieuczciwymi pożyczkodawcami?

 

Poza tym robienie zakupów wcześniej pozwoli Ci na porównanie cen w różnych sklepach i wybranie najkorzystniejszej opcji. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie ofert sklepów online - nie tylko ceny mogą być znacznie mniejsze, ale też unikniemy stania w kolejkach i będziemy mniej narażeni na pokusy kupienia czegoś „ekstra”.

 

Zainspiruj się: Ozdoby świąteczne - nie tylko na choinkę!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe