Plusy starości

Plusy starości
Drukuj Skomentuj

Wiek emerytalny to często najszczęśliwszy okres w życiu. Stabilizuje się emocjonalność, a zmniejsza neurotyzm. Mózg nie jest już tak sprawny, ale wiele jego funkcji może ulec poprawie. Jaką przewagę ma starość nad młodością? Jak się starzeć pozytywnie? Jakie są plusy starości?


Starość lepsza od młodości?

 

Korzystać z życia można w każdym wieku. Z upływającymi latami starzeje się organizm, który może nie być już tak sprawny.

Warto jednak pamiętać, że na wielu poziomach osoba starsza może nawet być bardziej sprawna niż młodsza. Jakie są plusy starości?

 

Emocjonalność – z wiekiem się poprawia, stabilizuje. Osoby starsze potrafią się coraz bardziej cieszyć, także z małych spraw, np. z obcowania z przyrodą, pięknego krajobrazu czy zwykłej rozmowy z przyjacielem. Badania wskazują na to, że w późniejszych latach łatwiej skupiamy się na pozytywnych momentach życia, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne emocje.

Neurotyzm – zmniejsza się wraz ze stabilizowaniem emocjonalności. Młode osoby mają mniejszą odporność na stres, a większą możliwość do popadania w stany lękowe.

"Starsza osoba zachowuje się inaczej niż młodsza. Wynika to głównie z emocjonalności. Już nie ulegamy porywom serca, przynajmniej nie tak często jak kiedyś, i uśmiechamy się z wyrozumiałością, patrząc na awanturującego się młodzieńca"– zauważa prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra, współzałożyciel powstającego we Wrocławiu centrum seniora Angel Care. – To bardzo korzystny aspekt starzenia się.

 

 

Sprawdź również: Pandemia samotności


Pozytywnych aspektów starości jest więcej


Mózg – z wiekiem zmieniają się jego funkcje, ale najważniejszy ludzki organ z reguły się nie starzeje. Zwykle jest tak, że uczymy się wolniej, ale za to posiadamy większą wiedzę. Zwiększamy również zasób słów, a nasze funkcje werbalne mogą się nieustannie polepszać.

Mózg ma także ogromne  możliwości kompensacji – różne jego obszary mogą przejmować rolę innych, uszkodzonych. Jest plastyczny – gdy go ćwiczymy lub uczymy nowych rzeczy, pobudzamy i wzmacniamy sieć neuronów. Według wyników badań opublikowanych w prestiżowym magazynie „British Medical Journal” zwykła gra w karty zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję aż o 15%.

"Starość oznacza mądrość. Z wiekiem pamiętamy coraz więcej, a to oznacza ogromne doświadczenie. W stadzie słoni najważniejsza jest najstarsza samica, która prowadzi resztę. Gdy ona umiera, stado dużo traci" – tłumaczy prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Czas – na emeryturze powinniśmy mieć więcej czasu dla siebie. Czas ten trzeba dobrze wykorzystać. Można całkowicie oddać się swojej pasji, bez trudu planować spotkania ze znajomymi, nadrobić zaległości w lekturach – możliwości jest bardzo wiele. To także czas poświęcany rodzinie i jej najmłodszym członkom.

Ewolucja – zdaniem prof. Vetulaniego starość ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzkiego gatunku. Ewolucja człowieka nie odbyłaby się bez opieki, jaką zapewnia babcia. Babcie od zawsze opiekowały się wnuczętami, a wtedy rodzice mogli zająć się zdobywaniem wyżywienia. W ten sposób każdy wspierał każdego. Starsze osoby były – i są – w społeczeństwie nieocenione.

Jednak przed seniorami pojawiają się również wyzwania. Zdaniem prof. Noya sześćdziesiąta czy siedemdziesiąta dekada życia może być nawet najszczęśliwszym okresem. Ale żeby tak się stało, trzeba być aktywnym i kreatywnym. - Każdy senior powinien podejmować wysiłek fizyczny oraz intelektualny, gimnastykować się, uczyć nowych rzeczy – mówi prof. Noy. – Po sześćdziesiątce zalecam naukę obcego języka, to znakomite ćwiczenie dla umysłu, a także potwierdzone naukowo działanie przeciw demencji.

 Co wpływa na spowalnianie procesów starzenia się?

 

Należy trzymać się kilku podstawowych zasad:

• Regularna aktywność fizyczna.
• Regularna aktywność intelektualna oraz rozwijanie swoich zainteresowań.
• Czynny udział w życiu rodzinnym oraz społecznym.

• Odpowiednia dieta: warzywa, owoce, orzechy, ryby, chude mięso. Unikanie cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych

 


Sprawdź także: Jak radzić sobie z suchością w gardle i przełyku?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!