Podnoszenie seniora - jak nie uszkodzić sobie kręgosłupa

Podnoszenie seniora - jak nie uszkodzić sobie kręgosłupa
Drukuj Skomentuj

Bez względu na to, czy jesteś opiekunem medycznym, czy opiekujesz się starszym członkiem swojej rodziny, powinieneś dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Opieka nad seniorem często łączy się z wysiłkiem fizycznym - przenoszeniem i dźwiganiem. Zapoznaj się z zasadami podnoszenia seniora, by nie uszkodzić sobie kręgosłupa.

Opiekunowie medyczni są narażeni nie tylko na obciążenie zdrowia fizycznego, ale też na stres i zaburzenia emocjonalne. Udzielając pomocy podopiecznym, pamiętaj, by w pierwszej kolejności zadbać się o siebie. Przeczytaj artykuł o tym, jak o zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

 

Opiekun seniora: powody urazów kręgosłupa


Zadbaj o odpowiednie nawyki w codziennym codziennym funkcjonowaniu, by nie doprowadzić do urazów kręgosłupa:

 

 • Unikaj gwałtownych ruchów przy podnoszeniu przedmiotów (np. z podłogi) i wstawaniu (np. w nocy do podopiecznego).
 • Dbaj o prawidłową postawę przy chodzeniu i siedzeniu.
 • Noś wygodne obuwie.
 • Bądź aktywny fizycznie (chodź na spacery, basen, ćwicz pilates).

 

Zapobiegnij upadkom seniora w domu! Przeczytaj: Jak zapobiegać upadkom seniora w domu

 

Podnoszenie seniora

 

Asekuracja


W niektórych przypadkach możesz pomóc wstać seniorowi, jedynie go asekurując i wydając odpowiednie polecenia. Nie przeciążasz w ten sposób kręgosłupa i zachęcasz podopiecznego do samodzielnej aktywności.

 

 1. Pamiętaj, że senior po upadku może być przestraszony i zdezorientowany (zwłaszcza jeśli choruje na demencję starczą albo inne zaburzenia). Dlatego zachowaj spokój; Twoje zdenerwowanie może jeszcze bardziej zestresować podopiecznego.
 2. Upewnij się, że upadek nie spowodował złamania. 
 3. Uspokój podopiecznego. Zaproponuj, żeby senior chwilę poleżał na podłodze. Możesz przynieść mu poduszkę, przykryć kocem. W miarę możliwości pomóż przyjąć boczną pozycję.
 4. Jeśli chcesz pomóż wstać: nie układaj seniora do siadu płaskiego. Starsza osoba będzie miała problemy z podciągnięciem kolan; dodatkowo szarpnięcie za ręce może skończyć się zwichnięciem barku. Wygodniej będzie seniorowi przyjąć pozycję na czworaka, z której później będzie (podpierając się) przechodził do pozycji stojącej.
 5. Wydawaj jasne i proste polecenia, tylko asekurując w niektórych momentach. Nie popędzaj ruchów podopiecznego.
 6. W miarę możliwości wykorzystaj podpórki (np. krzesła), o które senior będzie mógł się oprzeć.

 

Podnoszenie


Jeśli możliwości ruchowe seniora są ograniczone, pamiętaj, żeby w trakcie podnoszenia zadbać nie tylko o jego bezpieczeństwo, ale również swoje. Pamiętaj o tych zasadach:

 

 1. Informuj podopiecznego, jakie czynności masz zamiar wykonać. Senior, wiedząc co masz zamiar zrobić, będzie czuł się bezpieczniej.
 2. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj dostępne udogodnienia (podnośniki, regulatory wysokości łóżka, inne).
 3. Unikaj wykonywania gwałtownych ruchów.
 4. Unikaj podnoszenia przy równoczesnym skręcie kręgosłupa na boki. Nie pozwól też, by senior przytrzymywał się Twojej szyi; lepiej, by objął Cię w pasie.
 5. Przyjmij pozycję, które równomiernie rozkłada obciążenie na kręgosłup: rozstawione stopy, zgięte kolana, proste plecy. Staraj się wykorzystywać mięśnie nóg, a nie górnych części ciała.
 6. Minimalizuj odległość między sobą a pacjentem.

 

Przeczytaj również: Zespół Wypalenia Opiekuna - jak rozpoznać i zapobiec?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe