Podwójna emerytura - komu przysługuje? Niektórzy muszą obejść się smakiem

Podwójna emerytura - komu przysługuje?  Niektórzy muszą obejść się smakiem
Drukuj Skomentuj

Podwójna emerytura – przy obecnych cenach w sklepach brzmi to jak marzenie. Okazuje się jednak, że niektórzy będą musieli obejść się smakiem, bo dodatkowe pieniądze przysługują tylko wybranym. Kto może pobierać podwójna emeryturę? Sprawdźmy.

Podwójna emerytura – komu przysługuje? 

 
Podwójna emerytura przysługuje wybrańcom. Wypłacana jest w szczególnych wypadkach, a osoby, które są do niej uprawnione muszą złożyć dwa wnioski w odpowiednich instytucjach, by co miesiąc otrzymywać większe świadczenie.

 

Sprawdź także: Czy komornik może zająć czternastą emeryturę? Sprawa jest jasna


Podwójna emerytura przysługuje osobom, które pracowały za granicą. Jeśli odkładały składki zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, będą mogły skorzystać ze świadczenia w obu krajach.
W takim przypadku osoby zobowiązane są do złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz organu emerytalnego poza granicami kraju. Jeśli spełnione zostaną wszelkie warunki, to zgodnie z zasadami, takiemu seniorowi emerytura będzie wypłacana podwójnie.

 

Podwójna emerytura dla rolników

 


Podwójna emerytura przysługuje też rolnikom, którzy odkładali składki zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jeśli chcą otrzymywać podwójne świadczenie, muszą złożyć w obu miejscach odpowiednie wnioski.

 

Sprawdź także: Zarabiasz minimalną krajową? Takiej emerytury możesz się spodziewać

 

Aby uzyskać podwójną emeryturę należy też spełnić odpowiednie warunki:

 

  • być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 roku,
  •  posiadać dokumenty potwierdzające okresy składkowe w KRUS (20 lat w przypadku kobiet, a 25 w przypadku mężczyzn).

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!