Podwyżki emerytur 2024. Rolnicy mogą liczyć na zastrzyk gotówki

Podwyżki emerytur 2024. Rolnicy mogą liczyć na zastrzyk gotówki
Drukuj Skomentuj

Wielu seniorów zastanawia się, co przyniesie im 2024 rok. Wszyscy liczą na spore podwyżki. Rolnicy z pewnością mogą liczyć na konkretny zastrzyk gotówki. Ile wyniesie? Odpowiadamy.

Podwyżki emerytur 2024 dla rolników


Seniorzy, którzy pobierają emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. Planowana na 1 marca waloryzacja świadczeń przyniesie spore zmiany. Planowane jest podniesienie kwot emerytury o wysokość inflacji z 2023 r., czyli o 11,9 proc. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku rolników.


Jak podaje „Fakt”, emerytura rolników jest uzależniona od tzw. emerytury podstawowej, którą nalicza się indywidualne dla każdego rolnika. Wynosi ona 90 proc. minimalnego świadczenia i zmienia się w zależności od podwyżki minimalnej emerytury. Seniorzy rolnicy z 20-letnim stażem pracy mogą spodziewać się 178 zł więcej na rękę, a ci, którzy pracują minimum 50 lat, dostaną o 208,99 zł więcej.

 

Sprawdź także: Zwrot podatku dla emerytów. Kwota robi wrażenie


Rolnikom przysługują trzynastki i czternastki. Jeśli waloryzacja rzeczywiście wyniesie 11,9 proc., to świadczenia dodatkowe dla rolników mogą wynieść 1777,46 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że od tych dodatkowych świadczeń potrącana jest składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: Fakt

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!