Podwyższenie wieku emerytalnego 2022. Efektywny wiek emerytalny pójdzie w górę?

Podwyższenie wieku emerytalnego 2022. Efektywny wiek emerytalny pójdzie w górę?
Drukuj Skomentuj

Podwyższenie wieku emerytalnego 2022 – czy jest możliwe? Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Pojawiają się jednak głosy o podwyższeniu efektywnego wieku emerytalnego. Czy to możliwe? O ile? Podpowiadamy.

Efektywny wiek emerytalny  - o co chodzi?


Efektywny wiek emerytalny to wiek, w którym zaczynamy pobierać emeryturę z ZUS. Podniesienie tego wieku ma zachęcić seniorów, którzy mieliby przejść na emeryturę, do dalszej pracy.

 

Sprawdź również: Dorabiasz do emerytury? Zła wiadomość. Możesz stracić świadczenie

 

Efektywny wiek emerytalny za niski?


Z lektury Krajowego Planu Odbudowy wynika, że ustawowy wiek emerytalny Polaków, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jest za niski. Co ciekawe, Polska zobowiązała się do przestawienia KE raportu dotyczącego działań, które mają na celu podniesienie efektywnego wieku emerytalnego już pod koniec 2024 r. W związku z tym mają pojawić się:

 

  • Zwolnienia i ulgi podatkowe,
  • Szkolenia zawodowe dla osób 60+,
  • Poprawa opieki zdrowotnej.

 

Podwyższenie wieku emerytalnego 2022 – czy są powody do obaw?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że podwyższenie wieku emerytalnego nie obowiązuje osób, które obecnie przebywają na emeryturze lub zdążą na nią przejść przed jego wprowadzeniem. Obawy nie powinny być też zbyt duże, ponieważ podwyższenie wieku emerytalnego to poważny krok, którym można narazić się wielu obywatelom, więc rządzący nie naciskają na ten krok.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)