Pomoc psychologiczna dla seniorów

Pomoc psychologiczna dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Kiedy słyszymy, że ktoś podjął psychoterapię, najczęściej wyobrażamy sobie osobę młodą. To stereotypowe myślenie wiąże się z tym, że osobowość kształtuje się do określonego wieku, dlatego terapia podjęta później nie dałaby już takich efektów. Co nie oznacza wcale, że seniorzy nie powinni korzystać z pomocy psychologicznej. Osoby, które muszą zmierzyć się z utratą bliskich osób, zakończeniem pracy zawodowej albo kłopotami zdrowotnymi również powinny wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z psychoterapii.

Lekceważenie objawów depresji


Seniorzy zmagają się z wieloma problemami, wobec których często przyjmują postawę zrezygnowania: bo tak powinno być, bo to naturalny element starzenia się. Często prowadzi to do obniżonego nastroju i wycofania się z życia społecznego. Dużo osób uważa te zachowania za naturalne dla starszego wieku - przez co trudniej jest im rozpoznać u seniorów depresję i objawy lękowe.

Pewne symptomy są u seniorów lekceważone. O tym, na co powinno się zwrócić uwagę, przeczytasz tu: Depresja u seniora.

 

Problemy seniorów


Seniorzy doświadczają wielu problemów, z którymi często pozostają bez wsparcia rodziny i bliskich. Poniższe sytuacje są ściśle związane z naturalnym procesem starzenia się, ale nie znaczy to, że nie są powodem do szukania pomocy u psychologa lub terapeuty.

Choroby - seniorzy często borykają się z różnymi chorobami. I choć wtedy zdecydowanie potrzebują lekarza specjalisty, warto jest również wziąć pod uwagę psychologiczne efekty: stres, napięcie emocjonalne, strach, zmęczenie.

Utrata samodzielności - jednym z problemów, który zauważa się u osób starszych (zwłaszcza schorowanych) jest utrata autonomii. Ograniczenia fizyczne i psychiczne często nie pozwalają im na wykonywanie codziennych czynności, co często powoduje to też utratę prywatności.

Świadomość śmierci - na pewnym etapie senior musi pogodzić się ze śmiercią współmałżonka, rodzeństwa, przyjaciół. Rozmawianie na ten temat nawet z bliskimi osobami może być bolesne. Z kolei zignorowanie problemu często prowadzi do wywołania wielu negatywnych emocji i myśli u seniora.

Poczucie bycia zbędnym, osamotnienie - przejście na emeryturę i szybki postęp technologiczny często powodują, że seniorzy mają poczucie zagubienia. Czują się niepotrzebni, mają wrażenie, że są ciężarem dla swojej rodziny. Z tym wiąże się poczucie osamotnienia, niezrozumienia. W tym wypadku warto zastanowić się nad terapią grupową, która nie tylko może wzmocnić poczucie własnej wartości seniora, ale też być okazją do spotkania się z innymi ludźmi.

 

Sprawdź: Arteterapia dla seniorów

Hortiterapia dla seniorów - leczenie za pomocą ogrodów

 

Zastrzeżenia seniorów odnośnie szukania pomocy psychologicznej


Wiele seniorów  wpada w pułapkę stereotypowego myślenia i postrzega terapię jako coś „nie dla starszych osób”. Nie wierzą, że terapia może im pomóc i nie widzą sensu we wprowadzaniu zmian w swoje życie. Często też postrzegają terapię za stratę czasu - uważając, że lepiej skupić się na zdrowiu fizycznym i radzeniem sobie z chorobami somatycznymi.

Biorąc pod uwagę psychoterapię, seniorzy mogą też stawiać sobie pytanie, czy jest sens powracania do starych doświadczeń i wywoływania często bolesnych wspomnień. Mogą też mieć wątpliwość, czy psycholog albo terapeuta, jako osoba młodsza i wychowana w zupełnie innych czasach, zrozumie problemy starszej osoby.

 

Motywacja w podjęciu terapii


To, jakie ktoś ma podejście do procesu starzenia się, zależy od wielu czynników. Są to m.in.: sytuacja życiowa, materialna oraz rodzinna; poziom aktywności intelektualnej i fizycznej; charakter i poziom intelektualny; dotychczasowe zainteresowania i styl życia, a także pełnione role społeczne.

Osoby, które nie akceptują procesu starzenia się, mają większe trudności ze znalezieniem w sobie motywacji do podjęcia terapii. Skupiając się na nieuchronności mijania czasu, nie uważają, że szukanie pomocy psychologicznej jest potrzebne. Stąd nawet jeśli senior podejmie się terapii za namową rodziny, ale nie zaangażuje się w spotkania, ma mniejsze szanse na poczucie ulgi po tego typu terapii.

 

Przeczytaj również: Wolontariat wśród seniorów

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe