Ponad milion polskich seniorów mieszka samotnie

Ponad milion polskich seniorów mieszka samotnie
Drukuj Skomentuj

Wielu seniorów w Polsce mieszka samotnie. W wielu przypadkach jest to jednak niebezpieczne dla zdrowia i życia. Rodziny decydują się wówczas na wynajęcie opiekunów. Jakie cechy powinni mieć tacy pracownicy?

Opiekun osób starszych – co trzeba wiedzieć o tym zawodzie


Opiekun osób starszych to dość nowy zawód. Zapracowane dzieci, chcąc zapewnić swoim rodzicom w podeszłym wieku najlepszy byt, decydują się na skorzystanie z takich usług. Koszty takiej opieki zależne są od stanu zdrowia seniora oraz tego, czy potrzebna jest opieka całodobowa.  Za całodobową opiekę z zamieszkaniem trzeba zapłacić minimum 4 tys. złotych miesięcznie. 

 

Czytaj również: Senior potrzebuje opieki? - pierwsze oznaki

 

Opiekun osób starszych – gdzie go szukać?


Wiele osób jest chętnych do zajęcia się seniorem. Takich ogłoszeń możemy szukać w Internecie, jednak powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo seniora. Warto zatrudnić zaufaną osobę bądź zdać się w tej kwestii na specjalną firmę, które wydeleguje do domu twojego seniora jednego ze swoich pracowników. Wówczas możemy mieć pewność, że będzie to osoba odpowiednio wykwalifikowania, dzięki czemu zapewnimy seniorowi najlepszą opiekę. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne poszukiwanie opiekuna, warto zwrócić na ukończone przez niego specjalne kursy bądź szkołę.

 

Sprawdź także: Opieka nad osobą starszą - jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?


„Bywają jednak opiekunowie, którzy nie zdobyli potwierdzonych dokumentem kwalifikacji, ale świetnie wykonują swoją pracę. Często wynika to z ich sytuacji rodzinnej — osoby takie, zdobywają doświadczenie opiekując się swoimi rodzicami, małżonkiem czy niepełnosprawnym dzieckiem” – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Sylwia Bubeła, dyrektor ds. sprzedaży usług firmy Promedica 24.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!