Poszukiwanie domu opieki dla seniora - o co trzeba zapytać?

Poszukiwanie domu opieki dla seniora - o co trzeba zapytać?
Drukuj Skomentuj

Poszukiwanie domu opieki dla seniora nie jest wcale łatwe. Na rynku jest wiele domów opieki, które oferują swoim mieszkańcom wiele atrakcji, ale też profesjonalną opiekę i wiele zabiegów bez wychodzenia z domu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając drugi dom dla seniora? Jak dokonać najlepszego wyboru domu opieki? Odpowiadamy.

Wybór domu opieki dla seniora – o co trzeba zapytać?


Każda osoba, która szuka idealnego domu seniora dla swoich najbliższych, powinna z wyprzedzeniem zainteresować się daną placówką. Zanim wybierzemy się na miejsce, by obejrzeć nowy potencjalny dom swojego najbliższego, warto zapoznać się ze stroną internetową placówki, przeczytać na jej temat opinie i zapoznać się z ofertą. Kiedy zdecydujemy się na ten dom opieki, warto zadzwonić i zadać kilka pytań. Dopytać o lokalizację, wolne miejsca, jak wygląda proces przyjęcia oraz o pełną ofertę placówki i koszt pobytu. Następnie, należy umówić się na wizytę.

 

Czytaj także: Korzystne dla emerytów zmiany w systemie podatkowym

 

Wizyta w domu opieki – na co zwrócić szczególną uwagę?

 


Ważne jest, by przed podjęciem decyzji odwiedzić dom opieki, którym jesteśmy zainteresowani. Niestety, zdarza się, że zdjęcia z internetowej strony znacznie różnią się od tego, co zastaniemy na miejscu. Należy wówczas przyjrzeć się, czy ośrodek posiada bariery architektoniczne, czy w pokojach dla seniorów są specjalne materace oraz dostosowana do ich potrzeb łazienka.


Warto również zweryfikować, jak naprawdę wygląda opieka nad pensjonariuszami. Należy wtedy zadać pytania o opiekę medyczną, imiona i nazwiska personelu,  o proces podawania leku, konsultacje, oferowane zabiegi itd. Ważne jest również podejście personelu do pensjonariuszy. Należy również już w tym momencie zapoznać się z warunkami umowy.

 

Sprawdź również: Jak spędzać czas z seniorem? - sposoby na kreatywne spędzenie czasu


Warto również zapytać o formy spędzania wolnego czasu oraz w jaki sposób dostosowywane są one do mieszkańców. Warto również zapytać o to, czy ośrodek przewiduje zajęcia aktywności ruchowej dla seniorów.  Należy również dowiedzieć się, jak w danym domu opieki wygląda kontakt seniora z rodziną i jak wygląda on w czasie pandemii.

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!