Potrzeba kolekcjonowania, rośliny i zwierzęta okiem Basiliusa Beslera, Alexandra

Potrzeba kolekcjonowania, rośliny i zwierzęta okiem Basiliusa Beslera, Alexandra
Skomentuj Drukuj

Zapraszamy seniorów na wykład online “Potrzeba kolekcjonowania, rośliny i zwierzęta okiem Basiliusa Beslera, Alexandra Marshala i Marca Catesby’ego”

Termin: czwartek, 25 lutego 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

 

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

 

Warto zauważyć, że każdy ma coś z kolekcjonera. Galerie zdjęć w naszych telefonach zapełnione są widokami z wakacji, spotkań rodzinnych, imprez z przyjaciółmi. Chcemy te zdjęcia mieć przy sobie, lubimy do nich wracać, chwalić się nimi znajomym. Ludzka potrzeba kolekcjonowania jest stara jak świat. W epokach sprzed wynalazku fotografii kolekcjonerom służyli artyści, którzy często byli zatrudniani do wykonania dokumentacji niezwykłych kolekcji w formie rysunków, rycin lub akwareli, które obecnie są bezcennym źródłem wiedzy, ale też często ze względu na niezwykłą jakość artystyczną stanowią dzieła sztuki same w sobie. Basilius Besler (1561-1629) był twórcą jednej z najpiękniejszych książek o roślinach jakie kiedykolwiek powstały. Dwutomowy Hortus Eystettensis jego autorstwa, opublikowany w Norymberdze w 1613 roku, zilustrowany ponad 370 barwnymi miedziorytami, opisuje rośliny z ogrodowej kolekcji Johanna Conrada von Gemmingen, biskupa Eichstatt.

 

"Florilegium Alexandra Marshala (ok. 1620-1682) nie było wykonane jako udukokumentowanie konkretnej kolekcji roślin, ale zostało przez autora stworzone dla własnej przyjemności. Marshal nie zamierzał nigdy go opublikować, choć przyznawał, że chciano mu za nie zapłacić 300 sztuk złota, ale nie zaakceptował oferty. Wolał cieszyć się pięknem florilegium prywatnie, w gronie przyjaciół i znajomych. Wśród sportretowanych roślin znalazły się najmodniejsze wówczas cesarskie korony, odmiany pierwiosnków i Cud Peru (Marvel of Peru) czyli dziwaczek peruwiański. Kwiatom na stronach książki Marshala towarzyszą często wizerunki zwierząt: ulubione przez artystę charty, papugi, ważki, gąsienice i mnóstwo innych".

 

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska –"arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego".

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Najbliższe wydarzenia w Polsce