Praca dla seniora

Praca dla seniora
Drukuj Skomentuj

W dobie starzenia się społeczeństwa rynek pracy nie jest przychylny dla seniorów. Nastała konieczność pracowania znacznie dłużej, a miejsca pracy trzeba dostosowywać do starszych pracowników.

Jeszcze jakiś czas temu wcześniejsze emerytury były na porządku dziennym. Pracownicy po 55 roku życia byli niemalże zachęcani do odejścia z pracy wcześniej - emerytury wystarczały, a seniorzy mogli poświęcać swój czas na pasje czy wychowywanie wnucząt. Wcześniejszą rezygnację z pracy argumentowano tym, że młodzi wejdą na rynek pracy szybciej. Niestety w obecnych czasach trzeba pracować znacznie dłużej, co jest jednoznaczne z dostosowywaniem miejsc pracy do starzejącego się społeczeństwa. Główną przyczyną odejścia na emeryturę jest stan zdrowia. Na wcześniejszą rezygnację z pracy decydują się także osoby, które mogą liczyć wysokie emerytury. Z kolei elastyczne warunki pracy zachęcają do późniejszego skorzystania z tej ewentulaności.

 

Jeżeli niedługo przechodzisz na emeryturę i zmieniasz styl życia, zobacz: Osiedla dla seniorów

Europejczycy żyją długo i znacznie dłużej cieszą się dobrym zdrowiem. Ludzie pracujący w Europie przechodzą na emeryturę średnio w wieku 61 lat. Biorąc pod uwagę spadek liczby urodzeń na naszym kontynencie, wkrótce będzie brakowało młodych ludzi do podjęcia pracy. Wszyscy seniorzy, którzy zdecydują się na późniejszą emeryturę będą mieli kolosalne znaczenie dla gospodarki krajów Unii Europejskiej.

Zmieni się także sposób pracy ze względu na szybkie zmiany technologiczne. Społeczeństwo jest coraz bardziej uzależnione o ICT oraz Internetu co może powodować wykluczenie osób starszych z rynku pracy. Gdyby usunąć ten podział znalazłaby się także praca dla seniora. Niestety, obecnie nowoczesne technologie nie są przystosowane dla osób starszych. Większość urządzeń wymaga szybkiej i sprawnej koordynacji pracy rąk oraz oczu i słuchu. W momencie gdy młodzi ludzie bardzo szybko uczą się obsługi nowoczesnych urządzeń, wielu seniorów uważa, że nowe technologie nie są dla nich.

 

Chcesz poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania? Wejdź i zobacz: Uniwersytety Trzeciego Wieku

 

Dyskryminacja z powodu podeszłego wieku stanowi główną barierę zatrudnienia starszych pracowników. Pewne funkcje fizyczne i psychiczne mogą słabnąć wraz z wiekiem, ale analogicznie inne polepszają się. Starsi pracownicy są znacznie lepsi w posługiwaniu się językiem, opanowaniu emocji a także w sytuacjach ekstremalnych, gdyż mogą na spokojnie przetworzyć nawet bardzo złożony problem.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe