Profesjonalna opieka dla niemieckich seniorów w Polsce

Profesjonalna opieka dla niemieckich seniorów w Polsce
Drukuj Skomentuj

Nasi zachodni sąsiedzi szczególnie chwalą sobie jakość i profesjonalizm polskich usług opiekuńczych, dlatego coraz więcej placówek dla osób starszych otwiera się na współpracę z Niemcami.

Niemców nie stać na opłacenie pobytu w ośrodku opiekuńczym, nawet pomimo pomocy ze strony państwa w postaci dodatku pielęgnacyjnego, który wynosi zaledwie 1550 euro. Tymczasem, za pobyt w domu opieki musi on zapłacić dużo więcej, bo około 3,5 tys euro. Nic więc dziwnego, że Niemiec decyduje się na starość w polskiej placówce, gdzie cena za miesięczną opiekę oscyluje w granicach 2 tys złotych.

 

Zgodnie z prognozami Federalnego Urzędu Statystycznego, do 2030 roku liczba niemieckich seniorów wymagających opieki będzie wynosić około 4,7 mln. Do niedawna to polscy opiekunowie wyjeżdżali na zachód. Teraz jednak nasiliło się wysyłanie Niemców za granicę. Takie zjawisko określane jest turystyką opiekuńczą, bądź geriatrycznym kolonializmem. Niepochlebne opinie o nowym trendzie wynikają z lęku przed dynamicznie rozwijającą się konkurencją po wschodniej stronie Odry.

 

Polska nie jest jedynym krajem, do którego chętnie napływają niemieccy emeryci. Część z nich wybiera Półwysep Iberyjski, z uwagi na panujący tam klimat. Usługi opiekuńcze stopniowo rozszerzają się też o takie państwa jak Tajlandia, Filipiny, Czechy, Słowacja i Bułgaria. Polskę wyróżnia wysoki poziom świadczonych usług, a także bliski dojazd do Niemiec, co jest dużym atutem dla wielu klientów.

 

Naszym niemieckim sąsiadom swoją ofertę prezentuje wrocławska firma Angel Care, będąca kompleksowym centrum opieki nad seniorami. Wieloletnie doświadczenie pracowników Angel Care przekłada się na doskonałe zrozumienie problemów związanych z opieką osób starszych. Firma nie tylko zapewnia seniorom opiekę w domu, ale bierze także udział w odpowiednim doborze opiekunów, mając na uwadze zadowolenie podopiecznych i pracowników. Dodatkowo, Angel Care stanowi gwarancję profesjonalnej i całodobowej opieki na najwyższym poziomie.

 

Innym obiektem przyjaznym dla niemieckich seniorów jest Dom Seniora Olive Garden w Gubinie. Miasto leży w województwie lubuskim, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, nad Lubszą. Placówka oferuje stałą opiekę i długotrwały pobyt z pełnym zakwaterowaniem oraz licznymi atrakcjami, które czekają na podopiecznych w przepięknym „ogrodzie oliwnym”. Dom opieki prowadzi małżeństwo, kóre dokłada wszelkich starań, aby czas spędzony w obiekcie upływał pensjonariuszom w przyjaznej atmosferze. Właściciele chętnie umawiają się na spotkania, podczas których mogą nie tylko poznać podopiecznych, ale także przedstawić im swoją bogatą ofertę.

 

Usługi opiekuńcze dla Niemców oferuje także Finezja Rezydencja Słońca - dom seniora w Pustkowie - nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej, położonej w województwie zachodniopomorskim. Placówka spełnia wysokie wymagania, co do jakości świadczonych usług oraz profesjonalnego, a zarazem rodzinnego podejścia do Gości. Niewątpliwą zaletą obiektu jest lokalizacja tuż przy linii brzegowej Bałtyku - zaledwie 100 m od plaży. Seniorzy korzystający z oferty tego domu opieki mogą cieszyć się klifowym układem terenu, a także przepięknym pasem lasów sosnowych. To idealne miejsce dla tych, którzy nie tylko szukają wypoczynku, ale także chcą skorzystać z oferty rehabilitacyjnej.

 

 

Jak Niemcy mogą najszybciej dostać się do Polski? Najlepiej, jeśli wybiorą autostradę A4, która przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski oraz największe mista regionu takie jak: Legnica, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów i Tarnów, łącząc granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach, z Korczową na granicy z Ukrainą. Na Dolnym Śląsku, w okolicy Bolesławca, autostrada A4 łączy się także z autostradą A18, prowadzącą do granicy z Niemcami w Olszynie, a ta z kolei z niemiecką A15, prowadzącą do Berlina.

 

W kierunku Niemiec biegnie także częściowo płatna autostrada A2, zwana inaczej Autostradą Wolności. Stanowi ona fragment drogi międzynarodowej S30. Po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej, przechodzi w autostradę A12, która prowadzi w kierunku Berlina.

Warto jeszcze wspomnieć o krótkiej autostradzie A6, będącej kontynuacją niemieckiej autostrady A11 i tworzącej z nią połączenie Szczecin - Berlin, w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28.

 

Oprócz połączenia drogowego, istnieje jeszcze opcja podróży samolotem. Średni czas bezpośredniego lotu z Niemiec do Wrocławia wynosi 1 h 20 min. Loty z Niemiec do Wrocławia odbywają się z 25 miast, jednak bezpośrednio polecimy jedynie z 6 miast - np.: Kolonii, Augsburga, Monchengladbach, Frankfurtu, czy Monachium. Bilety lotnicze można nabyć u takich przewoźników jak Lot, Germanwings, Lufthansa i Eurowings AG. Średnia cena za bilet wynosi około 879,6 PLN.

 

Dobrym wyborem będzie także pociąg. Przewoźnik kolejowy PKP Intercity S.A. oferuje połączenia z przesiadkami lub prowadzące bezpośrednio do celu. Wsiadając w pociąg w Berlinie, czy Frankfurcie, dotrzemy do większych polskich miast takich jak: Szczecin, Zielona Góra, Poznań, Jelenia Góra, Wrocław i Legnica.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (4)

Słowa kluczowe