Profilaktyka przy chorobach zakaźnych w pracy jako opiekun seniora

Profilaktyka przy chorobach zakaźnych w pracy jako opiekun seniora
Drukuj SkomentujKontakt z wirusami i bakteriami mamy niemal wszędzie: w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych placówkach. Jednak ze względu na specyfikę pracy, opiekunowie seniorów są szczególnie narażeni na styczność z chorobami zakaźnymi. Stąd tak ważna jest świadomośc istnienia zagrożeń i odpowiednia profilaktyka. Sprawdź, w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed chorobami zakaźnymi.

Najczęstsze zagrożenia w opiece nad seniorem

 

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C,
  • paciorkowce i gronkowce,
  • zmiany skórne i grzybice (wywołane m.in. drożdżakami, dermatofitami).


Opiekun może zarazić się nie tylko poprzez kontakt z seniorem, ale również korzystanie z tych samych przedmiotów: toalety, prysznica, poręczy schodów, itp. Ponadto osoby w podeszłym wieku, ze względu na obniżoną odporność, często cierpią na takie przypadłości jak wymioty, biegunki, choroby układu moczowego.

 

Profilaktyka


Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie podopiecznego: przestrzeganie diety, zaleceń odnośnie aktywności fizycznych, zabiegi pielęgnacyjne.

 

Zobacz: Czy seniorzy mogą ćwiczyć pilates?

 

Równie ważne jest zachowanie higieny osobistej. Na pierwszym miejscu należy zadbać o prawidłowe mycie dłoni. Według zaleceń, codzienne mycie rąk powinno ono trwać od 15 do 30 sekund i składać się z kilku etapów: zwilżenia dłoni i nadgarstków ciepłą wodą, wcierania mydła przez kilkanaście sekund, spłukania mydła pod bieżącą wodą, wytarcia rąk ręcznikiem jednokrotnego użytku.

Należy pamiętać o umyciu rąk zwłaszcza w sytuacjach: po skorzystaniu z toalety, użyciu chusteczek do nosa, po kontakcie ze zwierzętami, przed kontaktem z żywnością. Dodatkowo, jeśli w pracy: karmisz seniora, pomagasz mu przy pielęgnacji, wykonujesz zabiegi higieniczne, wykonujesz procedury medyczne - mycie rąk powinno odbywać się techniką Ayliffe’a (z użyciem również środka antyseptycznego).

 

Innymi elementami dbania o higienę osobistą są:

 

  • używanie rękawic ochronnych,
  • używanie maseczki,
  • dbanie o swoją dietę oraz zachowanie aktywności fizycznej,
  • dbanie o zdrowy sen oraz wypoczynek.

 

Przeczytaj więcej tu: Praca jako opiekun medyczny - jak zadbać o swoje zdrowie

 

Ponadto należy zadbać o otoczenie:

 

  • Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania;
  • W czasie porządków szczególnie dbaj o czystość toalety, łazienki, a także przedmiotów używanych przez seniora: wózka inwalidzkiego, laski, chodzika.

 

Może zainteresuje Cię też: Opieka nad seniorem: jak wyposażyć domową apteczkę?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe