Profilaktyka przy chorobach zakaźnych w pracy jako opiekun seniora
Kontakt z wirusami i bakteriami mamy niemal wszędzie: w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych placówkach. Jednak ze względu na specyfikę pracy, opiekunowie seniorów są szczególnie narażeni na styczność z chorobami zakaźnymi. Stąd tak ważna jest świadomośc istnienia zagrożeń i odpowiednia profilaktyka. Sprawdź, w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed chorobami zakaźnymi.
Najczęstsze zagrożenia w opiece nad seniorem
- wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C,
- paciorkowce i gronkowce,
- zmiany skórne i grzybice (wywołane m.in. drożdżakami, dermatofitami).
Opiekun może zarazić się nie tylko poprzez kontakt z seniorem, ale również korzystanie z tych samych przedmiotów: toalety, prysznica, poręczy schodów, itp. Ponadto osoby w podeszłym wieku, ze względu na obniżoną odporność, często cierpią na takie przypadłości jak wymioty, biegunki, choroby układu moczowego.
Profilaktyka
Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie podopiecznego: przestrzeganie diety, zaleceń odnośnie aktywności fizycznych, zabiegi pielęgnacyjne.
Zobacz: Czy seniorzy mogą ćwiczyć pilates?
Równie ważne jest zachowanie higieny osobistej. Na pierwszym miejscu należy zadbać o prawidłowe mycie dłoni. Według zaleceń, codzienne mycie rąk powinno ono trwać od 15 do 30 sekund i składać się z kilku etapów: zwilżenia dłoni i nadgarstków ciepłą wodą, wcierania mydła przez kilkanaście sekund, spłukania mydła pod bieżącą wodą, wytarcia rąk ręcznikiem jednokrotnego użytku.
Należy pamiętać o umyciu rąk zwłaszcza w sytuacjach: po skorzystaniu z toalety, użyciu chusteczek do nosa, po kontakcie ze zwierzętami, przed kontaktem z żywnością. Dodatkowo, jeśli w pracy: karmisz seniora, pomagasz mu przy pielęgnacji, wykonujesz zabiegi higieniczne, wykonujesz procedury medyczne - mycie rąk powinno odbywać się techniką Ayliffe’a (z użyciem również środka antyseptycznego).
Innymi elementami dbania o higienę osobistą są:
- używanie rękawic ochronnych,
- używanie maseczki,
- dbanie o swoją dietę oraz zachowanie aktywności fizycznej,
- dbanie o zdrowy sen oraz wypoczynek.
Przeczytaj więcej tu: Praca jako opiekun medyczny - jak zadbać o swoje zdrowie
Ponadto należy zadbać o otoczenie:
- Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania;
- W czasie porządków szczególnie dbaj o czystość toalety, łazienki, a także przedmiotów używanych przez seniora: wózka inwalidzkiego, laski, chodzika.
Może zainteresuje Cię też: Opieka nad seniorem: jak wyposażyć domową apteczkę?