Program chroniący seniorów przed niepożądanymi skutkami leków w Legionowie

Program chroniący seniorów przed niepożądanymi skutkami leków w Legionowie
Drukuj Skomentuj

W Legionowie pod Warszawą ruszy specjalistyczny program zdrowotny, skierowany do okolicznych seniorów, którego zadaniem będzie ochrona przed niepożądanymi skutkami leków. Program będzie funkcjonował przez trzy lata i zapewni opiekę medyczną aż 450 mieszkańcom po 70. roku życia.

Decyzja w sprawie uruchomienia programu została podjęta jednogłośnie przez radnych 30 maja br. Zgodnie z założeniami projektu, lekarze geriatrzy powinni dażyć do zmniejszenia ilości przyjmowanych przez seniorów leków i dostosować je do zdiagnozowanych schorzeń. Program nie obejmuje jednak szkoleń dla osób, które na co dzień opiekują się schorowanymi osobami starszymi, lecz niewykluczone, że zakres tego rodzaju świadczeń będzie można rozszerzyć.

 

Tworząc program opieki geriatrycznej nad okoliczymi seniorami, legionowscy samorządowcy korzystali z gdańskich wzorców. Specjalistyczna opieka nad emerytami finansowana będzie z legionowskiego budżetu i zostanie zrealizowana przez wyłoniony w konkursie ośrodek zdrowia przez kolejne trzy lata. Jej całkowity koszt szacuje się na kwotę blisko 300 tys. złotych.

 

Co roku, programem zostanie objętych około 150 mieszkańców gminy w wieku powyżej 70 lat, którzy są obciążeni co najmniej trzema chorobami przewlekłymi i ze względu na przyjmowanie zbyt dużej ilości leków, narażeni są na polipragmazję. Ta grupa seniorów jest szczególnie narażona na działania niepożądane leków. W tej grupie pacjentów, główną przyczyną jatrogenii, spowodowanej przyjmowaniem leków jest niedostosowanie leczenia do stanu chorego lub jego możliwości finansowych, leczenie objawów bez rozpoznania przyczyny, stosowanie leków o niepotwierdzonej skuteczności oraz kontynuacja leczenia pomimo odczuwalnych działań niepożądanych. 

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe