Projekty: gospodarstwo opiekuńcze oraz aktywny i zdrowy senior rolnik

Projekty: gospodarstwo opiekuńcze oraz aktywny i zdrowy senior rolnik
Drukuj Skomentuj

Jak powszechnie wiadomo, Ministerstwo Rolnictwa w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie realizowało projekty skierowane do seniorów na wsi. Mowa tutaj o gospodarstwie opiekuńczym oraz aktywnym i zdrowym seniorze rolniku.

Do tej pory nie brano pod uwagę problemów ludzi starszych, którzy mieszkają na obszarach wiejskich, podczas gdy takie osoby stanowią tam niewykorzystany kapitał ludzki. Jak zauważył resort - potrzebna jest ich aktywizacja i przedstawienie ciekawych pomysłów na samorealizację. Przydatne może się także okazać zaprojektowanie charakterystycznych dla obszarów wiejskich modeli zabezpieczenia socjalnego. Stąd właśnie narodziła się propozycja realizacji programów skierowanych do seniorów na wsi.

 

W programie „Gospodarstwa opiekuńcze - budowanie sieci współpracy” chodzi o utworzenie grupy gospodarstw opiekuńczych w formule działalności gospodarczej, które będą odrębne dla każdego województwa. Ma też powstać system wsparcia instytucjonalnego. Do realizacji projektu posłużą środki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Planu Operacyjnego 2016-2017 oraz 2018-2019, Regionalnych Programów Operacyjnych, POWER. Opieka nad projektem będzie należała do Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie Oddział w Krakowie, a do projektu dołączą się Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

 

Realizacja projektu dotyczącego powstania gospodarstw opiekuńczych rozpoczęła się w styczniu, kiedy to w siedzibie CDR odbyło się szkolenie doradców. Obecnie, trwają przygotowania do spotkań informacyjno-szkoleniowych dla rolników, a także członków ich rodzin, którzy zainteresowani są podjęciem działalności opiekuńczej. Spotkania z interesantami mają potrwać od lutego do połowy marca, a ich liczba planowana jest na 48, po 3 w każdym województwie.

 

Warto powiedzieć, że Kujawski-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczeg wcielił już w życie projekt pt. „Zielona opieka - gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim” - finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W tym celu, w styczniu powstało 15 gospodarstw opiekuńczych na terenie powiatu: brodnickiego, mogileńskiego, świeckiego, tucholskiego i wąbrzeskiego. 

 

Do zadań Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należało będzie realizowanie projektu pt. „Aktywny i zdrowy senior rolnik”, który bazuje na wypracowaniu kompleksowego systemu opieki i rehabilitacji nad osobami starszymi z terenów wiejskich, objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego. 

 

Pomysłodawcy oczekują, że projekt stanie się przyczyną modernizacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie usług opiekuńczo-rehabilitacyjnych w ramach oferty ubezpieczeniowej seniorów. Uruchomienie projektu przypada na połowę bieżącego roku, a wsparcie finansowe planowane jest ze środków Funduszu Składkowego.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe