Promocja zdrowia psychicznego

Promocja zdrowia psychicznego
Drukuj Skomentuj

Nadal funkcjonuje wiele mitów i stereotypów dotyczących zaburzeń psychicznych, mimo że na różnych etapach życia niemal każdy może być narażony na spadek formy i obniżenie nastroju. Jakie działania należy podjąć, by zmienić podejście do osób chorujących psychicznie? Co można zrobić, by edukować innych w tym zakresie?

O problemach psychicznych nie mówi się otwarcie, ludzie wstydzą się opowiadać o tym, że jest im ciężko i boją się napiętnowania, co wcale nie pomaga im przezwyciężyć dolegliwości, z którymi się borykają. Problemy ze zdrowiem psychicznym budzą niekiedy przerażenie, ale i bezradność lub obojętność, a pojawiające się uprzedzenia otwierają drogę do społecznego napiętnowania, nierówności i wykluczenia osób z zaburzeniami psychicznymi.

 

Piętno choroby

 

Choroba psychiczna całkowicie zrywa lub ogranicza kontakt człowieka z rzeczywistością, zaburza realne, logiczne myślenie, powoduje inne postrzeganie świata i siebie. Taką chorobą jest np. schizofrenia, głęboka depresja, otępienie lub delirium (krótkotrwałe majaczenie). Wszystkie choroby psychiczne wymagają leczenia psychiatrycznego z zastosowaniem odpowiednich leków. Jednakże nie wszystkie zaburzenia psychiczne są chorobami psychicznymi. Do chorób psychicznych nie zaliczamy zaburzeń takich jak: nerwice (zaburzenia lękowe), przejściowe zaburzenia nastroju, niektórych zaburzeń zachowania, w których kontakt z rzeczywistością zostaje zachowany. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia wymagają jednak opieki specjalisty. 

 

W niektórych zaburzeniach wcale nie leczenie farmakologiczne, ale pomoc psychologiczna odgrywa najważniejszą rolę. I chociaż problemy dotyczące zdrowia psychicznego są częste, to jednak niewiele osób sięga po pomoc. Z tego powodu promocja zdrowia psychicznego nie jest łatwa, choć nie niemożliwa. Wszelkie zmiany wymagają jednak czasu, uporu i konsekwencji w działaniu oraz aktywności wszystkich uczestników.

 

Z upośledzeniem społecznym i problemami ze zdrowiem psychicznym często związana jest stygmatyzacja, która pozbawia ludzi godności, przeszkadza im w pełni uczestniczyć w życiu społeczeństwa. Stąd tak ważne są wszelkie akcje profilaktyczne, których celem jest wzmocnienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, a także poprawa jakości życia jednostek. Domy pomocy społecznej, w których mieszkają osoby chorujące psychicznie, należą do takich instytucji, dla których szczególne znaczenie ma promowanie zdrowia psychicznego i integracji społecznej.

 

Czytaj więcej: 

    • M. Pytlarz, Promocja zdrowia psychicznego, „Dom Pomocy Społecznej” 2020, nr 5 (wydanie wrzesień–październik 2020).

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!