Propolis, czyli naturalny antybiotyk. Co to jest, jak go stosować i na co pomaga

Propolis, czyli naturalny antybiotyk. Co to jest, jak go stosować i na co pomaga
Drukuj Skomentuj

Często słyszy się, że propolis to naturalny antybiotyk. Wiele osób zastanawia się, co to tak naprawdę jest, oraz jak go stosować i w jakim celu. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Propolis, czyli naturalny antybiotyk – co to takiego?


Propolis to mieszanka substancji smolistych i balsamicznych z pączków roślinnych oraz żywicy z kory drzew, która zbierana jest przez pszczoły. Wzbogacana jest również balsamem pyłkowym. Niektórym propolis znany jest pod nazwą kit pszczeli.

 

Sprawdź także: Witaminy dla seniorów - dlaczego suplementacja jest tak ważna?

 

Propolis – na co pomaga?


Propolis nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Jest skuteczny w walce z blokowaniem bakterii, grzybami chorobotwórczymi, pierwotniakami oraz wirusami. Jest również świetny we wspieraniu procesu gojenia się ran. Stosowany jest u osób borykających się z alergią, nadciśnieniem, czy chorobami układu pokarmowego.

 

Propolis – jak go stosować?


Propolis możemy dostać w różnorodnej formie. W aptekach, sklepach zielarskich i ekologicznych możemy znaleźć propolis w maści, kroplach czy czopkach. Warto pamiętać, że kit pszczeli potrafi być silnym alergenem, więc przed jego zastosowaniem warto upewnić się, czy nie występuje uczulenie na inne produkty pszczele takie jak miód czy pyłek pszczeli.  


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!