Prywatne a państwowe domy opieki

Prywatne a państwowe domy opieki
Drukuj Skomentuj

Czym różni się państwowy dom opieki od prywatnego? Wieloma rzeczami. Przede wszystkim konfortem, a co za tym idzie opłatami.

Domy pomocy społecznej każdego dnia przyjmuja osoby zainteresowane zamieszkaniem w placówce. O wolne miejsca pytają bardzo często dzieci, które nie mogą poradzić sobie z opieką nad niedołężnymi rodzicami. Jednak często zdarza się, że seniorzy sami zgłaszają się do placówek, gdyż opuszczeni przez najbliższych czują się samotni.

 

Zobacz jakie warunki trzeba spełnić, by dostać miejsce w domu opieki. Przeczytaj: Domy pomocy społecznej - formalności

 

Niestety na miejsce w państwowym domu opieki trzeba czekać, czasem nawet kilka lat. A najtrudniej jest o miejsce w placówce oferującej opiekę nad osobami z zaburzeniami psychicznymi.

 

Jak wiadomo istnieją również prywatne domy opieki. Jednak by w takim zamieszkać trzeba mieć albo bardzo wysoką emeryturę, albo dzieci, które zdecydują się taki pobyt opłacić.

 

Pobyt w prywatnych domach opieki nie jest jednak tani. Pensjonariusze państwowych domów opieki oddają im 70% swojej emerytury, resztę dopłaca rodzina lub Państwo. Miesiąc pobytu w prywatnej placówce to koszt około 2 tys. złotych, dodatkowe koszty związane są z lekami.

 

Mimo tego, że część palcówek oferuje usługi na wysokim poziomie i zapewnia swoim podopiecznym komfort oraz troskliwą opiekę, specjaliści są zgodni co do tego, że ostatnie lata lepiej spędzać w domu. Zmiana miejsca zamieszkania i otoczenia może bowiem niekorzystnie wpłynąć na zdrowie seniorów.

 

Alternatywą dla domu opieki są osiedla dla seniora. Dowiedz się więcej i zobacz: Osiedla dla seniorów

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (9)

Słowa kluczowe