Przedmioty użytkowe dla seniora - jak pomóc w codziennym funkcjonowaniu?

Przedmioty użytkowe dla seniora - jak pomóc w codziennym funkcjonowaniu?
Drukuj Skomentuj

Seniorzy również w domu narażeni są na nieprzyjemności oraz wydapki. W starszym wieku niektórym osobom zdarzają się problemy z pamięcią i koncentracją; spadek koordynacji i upadki. Na szczęście współcześnie jest coraz więcej przedmiotów, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie seniorom. Poniżej przedstawiamy zbiór pomysłów na to, jakie udogodnienia można wprowadzić, by sernior mógł się czuć bardziej komfortowo.

Na problemy z koordynacją

 

Przy problemach z poruszaniem się warto zakupić laskę - do chodzenia po domu oraz na spacery. Trzeba tylko pamiętać, żeby była dobrana do wzrostu sernioa. Polecamy też kupienie miotły oraz zmiotki na długich rączkach, by uniknąć schylania się. Podobnie do pracy w ogrodzie można wykorzystać specjalne sprzęty ogrodnicze wyposażone w wygodne rączki ułatwiające chwytanie i pracę.

 

Przy trudnościach w działaniu rękami (np. zaciskaniu), warto zainwestować w przyrządy pomagające np. przygotować leki czy trzymać drobne przedmioty: kruszarkę do tabletek, gilotynę (do dzielenia na pół), nakładki na ołówek lub długopis, specjalne obcinaczki do paznokci, itp.

 

Ponadto proponujemy zakup odpowiednich mebli: stoliczków (np. herbaciane) albo małych szafeczek na kółkach, które łatwo można przesuwać. Również można poszukać krzeseł z ruchomymi siedziskami - pozwalają na wygodne manewry i zmianę pozycji osoby siedzącej.

 

Dodatkowo warto pomysleć o zaznaczeniu wszystkich niebezpiecznych krawędzi, o które mógłby się potknąć lub uderzyć senior (np. próg, schody). Można okleić ich krawędzi taśmą fluorescencyjną, która będzie dobrze widoczna również w nocy. Dodatkowo warto zainwestować w taśmy antypoślizgowe, jeśli w domu są płytki, a także w maty antypoślizgowe do łazienki.

 

Zobacz również: Idealny dom dla seniora - postaw na wygodę i bezpieczeństwo!

 

Na problemy z pamięcią i koncentracją

 

W ciężkich przypadkach, np. przy demencji albo chorobie Alzhaimera, polecamy podpisywanie pomieszczeń i niektórych sprzętów. Ponadto przy problemach z zapamiętywaniem dobrze jest zapewnić odpowiednią organizację leków i przedmiotów codziennego użytku. Zachęcamy do kupienia specjalnych kasetek na leki z podziałem na dni/ tygodnie.

 

Zobacz też: Sposoby na doskonalenie pamięci u seniora

 

Dodatkowo przdatny może być też lokalizator na klucze albo brelok ułatwiający odtwieranie drzwi.

 

Ponadto seniorów zachęca się do podejmowania wysiłku umysłowego, który będzie stymulował ich koncentrację i zapamiętywanie. Warto zastanowić się nad kupnem krzyżówek, szachów albo innych planszówek - najlepiej do gry w zespole!

 

Więcej o tym przeczytasz tu:

Demencja starcza - jak jej zapobiegać?

 

Na problemy ze wzrokiem

 

U większości osób wzrok pogarsza się wraz z wiekiem. Odpowiednio dobrane okulary są oczywiście podstawą, ale warto też dopilnować, żeby dom seniora był odpowiednio oświetlony. Dodatkowo warto zainwestować w przedmioty ułatwiające czytanie (np. lupy) oraz wykonywanie codziennych czynności (np. komórki z dużymi cyframi, przyrząd do nawlekania igieł).

 

Przeczytaj też: Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!