Rak prostaty - objawy i leczenie

Rak prostaty - objawy i leczenie
Drukuj Skomentuj

Rak prostaty u mężczyzn plasuje się na drugim miejscu w zestawieniu dotyczącym zapadalności i umieralności z powodu złośliwych nowotworów. Co więcej, liczba zdiagnozowanych cały czas rośnie. W naszym kraju liczba zachorowań w ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się. Przeczytaj więcej o nowotworze prostaty, by zwiększyć swoją świadomość i dać sobie szansę na dłuższe życie!

Jakie są objawy raka prostaty?

 

    • Bóle kostne

    • Trudności w oddawaniu moczu

    • Częstomocz

    • Krwiomocz

    • Zakażenia dróg rodnych

 

Bardzo często zdarza się tak, że na wczesnym etapie choroby objawy nie występują. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie powyższe objawy – nie zwlekaj i zgłoś się do urologa!

 

Jak wykrywa się raka prostaty?

 

Zasadnicze znaczenie ma stężenie PSA w surowicy. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ wskaźnik ten rośnie również przy łagodnym rozroście i zapaleniu stercza.

U części chorych raka gruczołu krokowego można wykryć na podstawie badania palcem przez odbytnicę.

 

Wskazane jest również wykonanie ultrasonografii przezbrzusznej (TAUS), oceniającej układ moczowy oraz ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS) sondą wysokiej czułości pozwalającą wykryć niepalpacyjne ogniska raka prostaty.

 

Leczenie raka prostaty

 

Leczenie nie jest łatwe i zależy od badań diagnostycznych, stopnia zaawansowania raka prostaty, charakterystyki patomorfologicznej guza, oceny stopnia stężenia markera PSA w surowicy, objawów raka prostaty, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Metody leczenia to m.in.: chrirugiczne, leczenie napromienianiem, hormonoterapia. 

 

Rokowania

 

Według aktualnych danych odsetek 5-letnich przeżyć pacjentów z rakiem prostaty wynosi w Polsce około 67%, a w krajach Unii Europejskiej 83%.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!