Raport - najlepsze miasta dla seniora

Raport - najlepsze miasta dla seniora
Drukuj Skomentuj

Społeczeństwo Polskie starzeje się. Jak podają dane GUS z 2018 r. spośród 38,41 mln osób zamieszkujących Polskę, ponad 9 milionów osób stanowiło grupę 60+, co stanowi niemal ¼ społeczeństwa. Szacuje się, że do 2050 r. liczba seniorów będzie wynosić 13,7 mln. Co zatem robią władze miast, aby polepszyć komfort życia swoim wieloletnim mieszkańcom? Gdzie emerytom żyje się najlepiej?

Wykonany przez iKalkulator.pl raport „Najlepsze miasta dla seniorów 2019” donosi, iż miasta coraz większą uwagę zwracają na poprawę życia seniorom. Tworzonych jest wiele akcji kierowanych do emerytów, przystosowuje się komunikację miejską oraz przestrzeń publiczną. Coraz więcej miast zdaje sobie sprawę, iż w niedalekiej przyszłości to właśnie ta grupa będzie stanowiła ponad 40% społeczeństwa i nie powinno się jej ignorować. Aspektami, na które każdy senior zwraca uwagę jest komfort życia, aktywizacja czasu wolnego oraz wysokość kosztów związanych z życiem, dlatego to  te cechy decydowały o przyznaniu pozycji w rankingu.


Najlepsze miasta dla seniora 

 

Według rankingu najlepiej żyje się w Poznaniu. Niemal prawie tak dobrze żyje się seniorom w Krakowie oraz Bydgoszczy. Władze miast takich jak Toruń, Olsztyn czy Lublin również starają się polepszyć życie seniorom. Sprawdź, czy twoje miasto znalazło się na liście:

 

1. Poznań – 55 pkt.

2. Kraków – 54,5 pkt.

3. Bydgoszcz – 54 pkt.

4. Toruń – 53,5 pkt

5. Olsztyn – 53 pkt.

6. Lublin – 51,5 pkt.

7. Wrocław – 49 pkt.

8. Kielce – 47,5 pkt.

9. Białystok – 46,5 pkt
10. Opole – 46 pkt
11. Gorzów Wielkopolski – 45 pkt
12. Rzeszów – 44,5 pkt
13. Szczecin – 44 pkt.
14. Katowice – 41 pkt
15. Łódź – 40,5 pkt
16. Warszawa – 38 pkt
17. Gdański – 36,5 pkt
18. Zielona Góra – 36 pkt

Zobacz też: Ulgi dla osób po 60-ce dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora!

 

Bezpieczeństwo i opieka medyczna

 

Jak podają badania najbezpieczniej mogą się czuć mieszkańcy Bydgoszczy, gdyż tam współczynnik liczby przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu stwierdzonych przez Policję na 1 tysiąc mieszkańców wyniósł zaledwie 0,29. Bezpiecznie jest również w Olsztynie (0,35), a także Krakowie (0,38). Dla przykładu współczynnik ten w Poznaniu wynosił 0,49, Lublinie 0,59, czy Gdańsku 0,65. Najgorzej wypadł Gorzów Wielkopolski (0,83) oraz Katowice (1,01).

 

Badacze przeanalizowali także dostęp do opieki medycznej, czyli jak wygląda stan dostępu do jednostek medycznych oraz domów opieki społecznej. Przy obliczeniach uwzględniono liczbę seniorów zamieszkujących dane miasto. To umożliwiło stwierdzenie, iż spośród 18 badanych miast z całej Polski Olsztyn jest miastem o najwyższej dostępności medycznej dla seniorów. Równie dobrze plasują się Katowice oraz Kraków. Kolejno w rankingu pojawiły się także Łódź, Białystok, Toruń, Lublin, czy Opole. Najgorzej ponownie wypadł Gorzów Wielkopolski oraz Zielona Góra.

Zobacz też: Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa - komu przysługuje i jak uzyskać?

 

Aktywny senior 

 

Coraz więcej miast inwestuje w programy senioralne, jak Karta Seniora czy Centrum Aktywności Seniora, Miejska Rada Seniorów. Z analizy badaczy wynika, że osoby w wieku 60+ nie mogą narzekać na brak opieki czy nudę.

Zobacz też: Aktywizacja seniorów w domach opieki

 

Najbardziej wyróżniającymi się pod tym względem miastami były: Poznań, Wrocław, Szczecin. Na końcu ponownie znalazł się Gorzów Wielkopolski.

Miasta oferują często także dofinansowania na badania oraz programy medyczne. Są miasta, w których emeryci mogą liczyć na dużą pomoc miasta, jak chociażby Kraków, w którym dofinansowuje się szczepienia przeciw grypie dla osób powyżej 65+, program prewencji otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy, prewencji i wykrywania chorób układu krążenia, program profilaktyki i leczenia NTM dla kobiet z  problemami uroginekologicznymi oraz  profilaktyki głębokich, nawracających zaburzeń psychicznych. Nie wszędzie jednak emeryci mają tak dobrze. Dla przykładu władze miasta Olsztyn nie finansują żadnego programu.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!