Raport SeniorApp - Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce

Raport SeniorApp - Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce
Drukuj Skomentuj

23 listopada w Łodzi odbędzie się premiera drugiej edycji Raportu “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce", przygotowanego przez SeniorApp. Publikacja ma wyznaczyć główne obszary niespełnionych oczekiwań osób starszych i uwrażliwić społeczeństwo na problemy potrzebujących, wskazując możliwe działania, mające na celu poprawę jakości życia Seniorów. Premierowej konferencji towarzyszyć będzie debata pod hasłem “Problemy finansowe, brak czasu ze strony bliskich, samotność - analiza przyczyn i próba odnalezienia rozwiązań problemów Seniorów”. 

Bardzo miło nam poinformować, że objęliśmy patronatem tegoroczną edycję Raportu SeniorApp: “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. 

 

Według danych GUS, aktualnie co czwarty Polak jest Seniorem, a prognozuje się, że w 2050 r. osoby starsze będą stanowić 40% ogółu społeczeństwa. Mimo, że Seniorzy stanowią ogromną grupę społeczną w naszym kraju, w dyskusji publicznej niezbyt często zwraca się uwagę na ich sytuację. Tegoroczna edycja Raportu “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce", koncentruje się wokół wskazania najważniejszych obszarów niespełnionych oczekiwań. Wierzymy, że publikacja stanie się istotnym punktem kształtowania polityki senioralnej, zgodnej z potrzebami głównych zainteresowanych. 

 

Raport powstał na bazie wyników badania, przeprowadzonego przez SeniorApp w lipcu i sierpniu 2022 r. Odpowiedzi zbierano za pośrednictwem internetowych formularzy ankietowych, a także papierowych kwestionariuszy, dostarczonych m.in. do Domów Dziennego Pobytu, Ośrodków Pomocy Społecznej, Klubów Seniora i Centrów Inicjatyw Międzypokoleniowych na terenie całego kraju. Wyniki badania zostały skomentowane przez ekspertów – m.in. gerontologów, socjologów, przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji i organizacji działających na rzecz osób starszych.  

 

Premiera wyników Raportu będzie miała miejsce w trakcie konferencji prasowej, organizowanej 23 listopada 2022 r. w industrialnych przestrzeniach Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Poza przedstawieniem najistotniejszych wyników badania, w trakcie wydarzenia odbędzie się debata z udziałem ekspertów Raportu, pod hasłem: “Problemy finansowe, brak czasu ze strony bliskich, samotność - analiza przyczyn i próba odnalezienia rozwiązań problemów Seniorów”. 

 

Ekspertami tegorocznej edycji Raportu “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce" są:

 

    • dr n. med. Tomasz Anyszek – Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej, Diagnostyka, 

    • Beata Borucka – blogerka, autorka, przodowniczka grupy 300 tysięcy Mądrych Babć,

    • dr n. o zdrowiu Monika Burzyńska – adiunkt w Zakładzie Epidemiologii i Biostatystyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 

    • Bogumiła Chewińska – Kierownik projektu – Audytor OK Senior, 

    • dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz – kulturoznawca, dziennikarka, publicystka, spec. silver content, 

    • Tomasz Kopiec – Pełnomocnik Kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ds. gospodarki senioralnej, Prezes Zarządu Fundacji System Aktywizacji Seniora, 

    • Judyta Kruk – Rzecznik Prasowy Związku Dużych Rodzin “Trzy Plus”, 

    • Aleksandra Laudańska – CEO Silver Content Hub i FemTechnology Group, redaktor naczelna #POKOLENIA, „Silver Mag” i Wolniodmetryki.pl,

    • dr Andrzej Lejczak – doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, Prezes Krajowej Izby Domów Opieki,

    • dr Maja Maciaszczyk – psycholog, terapeuta, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Alzheimera, 

    • Celina Maciejewska – Rzecznik ds. Seniorów w Łodzi, 

    • Joanna Mielczarek – Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, 

    • dr Monika Mularska-Kucharek – socjolog, terapeutka, ekspertka ds. rozwoju osób dojrzałych, prezeska Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości, autorka publikacji dedykowanych osobom starszym,

    • Łukasz Salwarowski – Prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszenia MANKO, Redaktor Naczelny Głosu Seniora, 

    • Magdalena Małgorzata Skrzydlewska – Prezes Stowarzyszenia Forum 4 Czerwca, 

    • Piotr Stelmaszewski – gerontolog, psychogerontolog, prezes Fundacji Senior-Care,

    • Michał Winter – Krajowy Koordynator Świadczeń Medycznych w Falck Medycyna,

    • Agnieszka Wróbel – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

 

Wydawcami Raportu są Fundacja SeniorApp oraz startup SeniorApp. Fundacja SeniorApp jako organizacja społecznie odpowiedzialna tworzy programy mające na celu przełamywanie barier w dostępie do technologii dla osób wykluczonych, aby umożliwić im sprawne poruszanie się w świecie cyfrowym. Zespół Fundacji SeniorApp organizuje konsultacje i szkolenia z obsługi urządzeń mobilnych i bezpieczeństwa w sieci. Tworzy społeczność ludzi, którzy dzielą się swoim czasem i umiejętnościami pomagając innym. Stale rozwija i dostosowuje działania do aktualnej sytuacji oraz pojawiających się potrzeb osób, które wymagają wsparcia i opieki. SeniorApp to startup i twórca platformy, której celem jest przekraczanie barier technologicznych w łatwym i intuicyjnym systemie codziennej pomocy dla osób starszych i z niepełnosprawnością, w myśl zasady: “Technologia dla Seniora”. Aplikacja, w łatwy i bezpieczny sposób, umożliwia osobom potrzebującym znalezienie pomocy i wsparcia, w krótkim czasie, w swoim sąsiedztwie. Jednocześnie, pozwala osobom chcącym pomagać na zaoferowanie swojej pomocy, aktywizuje także osoby bezrobotne i daje szansę na dodatkowy dochód. 

 

Biuro prasowe SeniorApp 

Martyna Głąb

e-mail: pr@seniorapp.pl

kom. +48 604 747 912

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!