Rehabilitacja pocovidowa w domu - co trzeba wiedzieć?

Rehabilitacja pocovidowa  w domu - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mają możliwość skorzystania z rehabilitacji pocovidowej w warunkach ambulatoryjnych oraz domowych. Oznacza to, że wcale nie muszą decydować się na wyjazdy i wizyty w szpitalach.

Rehabilitacja pocovidowa w warunkach ambulatoryjnych i domowych


Do programu zostały włączone gabinety fizjoterapii, przy czym do leczenia kwalifikują się tu ozdrowieńcy nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Dotyczy to głównie pacjentów z utrzymującą się dusznością utrudniającą normalne funkcjonowanie. Siłę duszności określa się na podstawie specjalnej skali mMRC (0–4).

 

Czytaj również: Jak pozbyć się mrówek z domu? - najlepsze domowe sposoby


Pacjenci, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem i poruszaniem się, mogą skorzystać z rehabilitacji pocovidowej w warunkach domowych. Warunkiem uczestnictwa są występujące u pacjentów duszności.  Do zakwalifikowania do rehabilitacji w domu decydują również:


•    ocena 3–9 w skali oceny funkcjonalnej (0–10),
•    ocena siły mięśniowej MRC (0–5),
•    występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.

 

Jak zapisać się na pocovidową rehabilitację w domu?


Do programu rehabilitacji domowej można zapisać się nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia na COVID-19 (podobnie jak w przypadku leczenia ambulatoryjnego).


Zabiegi fizjoterapeutyczne w rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej wymagają skierowania m.in. od lekarza rodzinnego. Warto pamiętać, że w programie tym uczestniczą placówki wpisane do Rejestru Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą oraz z podpisaną umową z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej lub domowej i wpisane do wykazu podmiotów udzielających świadczeń covidowych.

 

Sprawdź również: Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem


Warto wiedzieć, że rehabilitacja pocovidowa w poradni lub domu trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!