Renta tytoniowa - to możliwe. Tyle można dostać każdego miesiąca
Renta alkoholowa budzi ogrom kontrowersji, choć nie jest nowym świadczeniem. Niewielu słyszało jednak o rencie tytoniowej. Kto może się o nią ubiegać i ile wynosi? Odpowiadamy.
Renta tytoniowa – co to takiego?
Renta tytoniowa to specjalne świadczenie dla osób niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych nałogowym paleniem papierosów. Jak podaje Gazeta.pl, choć pojęcie formalnie nie istnieje w polskim prawie, to pieniądze jak najbardziej można uzyskać.
Mowa tu o rencie z tytułu niezdolności do pracy na ogólnych zasadach. Choroby wywołane paleniem papierosów są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Palacze zazwyczaj umierają na nowotwory płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerek.
Renta tytoniowa – ile wynosi?
Wysokość świadczenia z tytułu niezdolności do pracy zależy od orzekniętego stopnia niezdolności do pracy. Jest ustalana indywidualnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2025 roku renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosi 1878,91 zł, a dla częściowo niezdolnych 1409,18 zł.
Jak otrzymać rentę tytoniową? Należy spełnić kryteria niezdolności do pracy. Są one określone w art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Renta ta może zostać przyznana osobom, które spełniają następujące warunki:
- są uznane za niezdolne do pracy przez lekarza orzecznika ZUS,
- posiadają wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
- wykazują, że niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, np. podczas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Dokumenty, które są potwierdzeniem niezdolności do pracy, należy dostarczyć do ZUS razem z wnioskiem. Renta przyznawana jest maksymalnie na 5 lat, chyba że nie ma rokowań na odzyskanie zdolności do pracy, co musi zostać poparte wiedzą medyczną.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek