Rezydencja Święta Jadwiga już otwarta - w najnowszym Domu opieki ORPEA Polska

Rezydencja Święta Jadwiga już otwarta - w najnowszym Domu opieki ORPEA Polska
galeria zdjęć (13) Drukuj Skomentuj

Całodobowa opieka wykwalifikowanego zespołu pielęgniarsko-opiekuńczego, kompleksowa koordynacja opieki medycznej i terapeutycznej, komfortowe pokoje  z prywatną łazienką i TV oraz liczne przestrzenie wspólne, własna kuchnia i restauracja - to tylko niektóre atuty Rezydencji Święta Jadwiga. W zabytkowej części Wrocławia,  u zbiegu ulic Pułaskiego i Traugutta, właśnie zamieszkali pierwsi seniorzy. To już drugi - po Rezydencji Na Dyrekcyjnej - Dom opieki Grupy ORPEA we Wrocławiu.

Kompleksowa opieka specjalistów

 

Jak w każdym Domu opieki pod szyldem ORPEA Rezydencje, w Świętej Jadwidze o zdrowie  i samopoczucie mieszkańców będą dbać lekarze, personel pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, psycholog, logopeda i terapeuta zajęciowy. Współpraca zespołu, który opracowuje indywidualny plan postępowania opiekuńczo-terapeutycznego w oparciu o całościową ocenę geriatryczną mieszkańca, zwiększa skuteczność procesu terapeutycznego, dając mieszkańcom i rodzinom poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, kompleksowa i ciągła opieka specjalistów z różnych dziedzin sprawowana w jednym miejscu gwarantuje holistyczne spojrzenie na każdego podopiecznego, bez konieczności przemieszczania między różnymi placówkami. 

„To właśnie zespół, którym mam przyjemność kierować, jest naszym największym atutem. Ogromna wiedza, wieloletnie doświadczenie, empatia i życzliwość personelu to podstawa naszej pracy, której celem jest tworzenie przyjaznego miejsca do życia. Jestem przekonany, że właśnie taki będzie nasz Dom – pełen ciepła, spotkań, atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych i rodzinnych” - powiedział Rafał Kisielewski, dyrektor Rezydencji.

 

Komfort i bezpieczeństwo

 

Każdy szczegół infrastruktury i wyposażenia Rezydencji Święta Jadwiga spełnia wymogi budownictwa senioralnego. Brak barier architektonicznych, pokoje z systemem szybkiego wezwania pomocy, łazienki dostosowane do osób z ograniczeniami fizycznymi (np. specjalne uchwyty  i przybory sanitarne, prysznice z ogranicznikami temperatury) czy meble zaprojektowane  w konsultacji ze specjalistami od opieki długoterminowej zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Sale rehabilitacji i terapii zostały przygotowane z myślą o codziennej aktywizacji mieszkańców. Prowadzone w nich ćwiczenia i warsztaty wzmacniają kondycję fizyczną, służą podtrzymywaniu samodzielności, zmniejszają ryzyko upadków i są świetną formą rozrywki. Doskonale wyposażone przestrzenie wspólne – strefy relaksu z salą kinową, pokój wspomnień, biblioteka, restauracja, taras widokowy - zachęcają do spotkań w gronie rówieśników, przyjaciół i rodziny. Całości dopełniają piękne gabinety balneoterapii i masażu oraz salon fryzjerski.

 

Opieka szyta na miarę

 

Poza opieką długoterminową w formule pobytów stałych lub czasowych, Rezydencja Święta Jadwiga oferuje również opiekę nad osobami z chorobą Alzheimera oraz pobyty dzienne. Dla seniorów z chorobami demencyjnymi przygotowano bezpieczną i komfortową przestrzeń, 1-osobowe pokoje premium z prywatną łazienką oraz dedykowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy sprawujący całodobową opiekę medyczną i terapeutyczną. Z myślą o opiekunach domowych, często obciążonych obowiązkami związanymi z zajmowaniem się bliskim w starszym wieku, wprowadzono formę opieki nad seniorem w ciągu dnia (od poniedziałku do piątku), obejmującą całodzienne wyżywienie oraz zajęcia terapeutyczne. Pobyt dzienny daje możliwość podtrzymania przez seniorów aktywności społecznej oraz zaspokojenia potrzeby kontaktu i przynależności, a rodzinie chwilę wytchnienia od codziennych trudów opieki.

 

„Rezydencja Święta Jadwiga, zlokalizowana w samym centrum Wrocławia,  w zrewitalizowanym kompleksie szpitalnym, spełnia wszystkie wymagania stawiane nowoczesnym placówkom medycznym. Wyposażenie i wystrój w standardzie premium, udogodnienia dla mieszkańców i personelu, nowoczesne programy rehabilitacyjne i terapeutyczne tworzą idealne warunki życia dla seniorów. Zrobimy wszystko, by mieszkańcy naszego Domu jak najdłużej cieszyli się dobrą kondycją fizyczną, intelektualną i samodzielnością, a w razie potrzeby natychmiast otrzymali niezbędną pomoc i wsparcie” – powiedziała Joanna Crowley, dyrektor operacyjna ORPEA Polska.

 

 

Historia

 

Rezydencja Święta Jadwiga znajduje się w centrum Wrocławia, na skrzyżowaniu ul. Pułaskiego i Traugutta,  w odległości 1 km od Starego Miasta. Powstała w wyniku rewitalizacji - przebudowy i rozbudowy - historycznego szpitala klasztornego, podlegającego ochronie konserwatorskiej. Powierzchnia budynku wynosi 5950 m2. Ze względu na wpis do gminnej ewidencji oraz rejestru zabytków, inwestycja była realizowana pod ścisłą kontrolą konserwatorską. Budowę kościoła i szpitala klasztornego rozpoczęto w tym miejscu w 1714 r., natomiast klasztor w którym znajduje się dzisiejszy Dom opieki zaczęto wznosić w 1717 r. według projektu Johanna Blasiusa Peintnera. Wtedy powstało pierwsze z czterech skrzydeł. Ostatnie ukończono w 1736 r. 

 

W 1864 r. wzniesiono dodatkowy, klasycystyczny gmach wzdłuż ul. Pułaskiego. Założony na planie prostokąta, kryty czterospadowym dachem budynek, miał trzy kondygnacje, a jego czternastoosiowa fasada zwieńczona została tympanonem przedstawiającym przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. W 1895 r. dobudowano od południa kolejny budynek, tym razem neogotycki. W tym samym roku podwyższono starą część klasztoru  i szpitala według projektu Emila Handkego i Josepha Ebersa. Od południa i wschodu przylegał do całego kompleksu cmentarz, a także ogród i tereny rekreacyjne. We wrześniu 1949 r. szpital klasztorny stał się własnością państwową i otrzymał nazwę "Państwowy Szpital Kliniczny nr 5". W tym czasie zostały przeprowadzone prace związane z odnowieniem budynku po zniszczeniach wojennych. Szpital istniał do 2006 r. 

 

W 2018 r. ORPEA Polska Sp. z o.o. wydzierżawiła nieruchomość w celu realizacji w niej Domu opieki. W ramach projektu przeprowadzono m.in. badania archeologiczne, kompleksowe prace konserwatorskie elewacji - wraz z rekonstrukcją zabytkowej stolarki okiennej - oraz kompleksowe prace związane z przebudową dachu. Została też wzmocniona (według metody opracowanej przez technologa konserwacji zabytków) płaskorzeźba ceramiczna przedstawiająca przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie. W budynku wykonano nowe instalacje sanitarne, elektryczne, teletechniczne oraz nową iluminację elementów zabytkowych. Ponadto, rewitalizacja objęła m.in. sklepienia murów, tynki, zabytkowe posadzki ceramiczne na zachowanych stropach, klatki schodowe wykonane z kamienia, balustrady wewnętrzne, zabytkowe drzwi, parapety i podłogi – wszystkie elementy wskazane przez miejskiego konserwatora zabytków. Odnowione zostały także zewnętrzne tarasy granitowe. Przed budynkiem powstały tereny zielone ze ścieżkami parkowymi, które prowadzą do stref terapii aromatycznej, ścieżek zdrowia z urządzeniami terapeutycznymi i ogródkami ziołowymi, jak również do specjalnie zaprojektowanego ogrodu dla osób z chorobą Alzheimera. 

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!