Rwa kulszowa - na to chorują seniorzy!

Rwa kulszowa - na to chorują seniorzy!
Drukuj Skomentuj

Wystarczy, że szybko się pochylisz, podniesiesz coś cieżkiego, albo zbyt mocne wstaniesz z łóżka i dokucza Ci ostry ból w okolicach kręgosłupa? To prawdopodobnie rwa kulszowa! Jak sobie z nią radzić?  

Czym jest rwa kulszowa?

 

Rwa kulszowa to zespół objawów pochodzących z podrażnienia, lub uszkodzenia nerwu kulszowego lub jego korzeni. Najczęściej dotyczy drętwienia, mrowienia i silnego, rwącego bólu promieniującym na nogę. Czasem dołączają do tego objawy neurologiczne, takie jak na przykład opadanie stopy lub zaburzenia czucia, czyli drętwa noga.

 

Sprawdź również: Zdrowie fizyczne osoby starszej - porady znanego fizjoterapeuty!


Przyczyny rwy kulszowej

 

Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy lub na tworzące go korzenie (tzw. korzonki nerwowe), czyli nerwy w kręgosłupie. W większości przypadków za ucisk i zapalenie korzonków w kręgosłupie jest odpowiedzialna dyskopatia lędźwiowa, a dokładniej – wypuklina lub przepuklina kręgosłupa. Przepuklina to inaczej wypadnięcie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Ucisk dysku na nerw prowadzi do silnego zapalenia, obrzęków i niedokrwienie.


Kiedy atakuje rwa kulszowa?

 

Rwa kulszowa atakuje w najmniej oczekiwanym momencie. Ból może być tak ostry, że nie pozwala normalnie funkcjonować. Potęgowany jest dodatkowo nawet najmniejszym ruchem i dotyczy zarówno kręgosłupa jak i nóg. Nerw kulszowy odchodzi połączenia od kręgosłupa i łączy się w jeden nerw nieopodal nogi, dlatego często seniorzy odczuwają ból także w nodze, pomimo zmian w kręgosłupie.

 

Oprócz bólu rwy kulszowej pojawia się również skurcz mięśni przykręgosłupowych – jest to reakcja obronna, która ma spowodować unieruchomienie kręgosłupa i ochronę przed uszkodzeniem.
Jak zmniejszyć ból?

 

Istotna jest pozycja ułożenia ciała oraz odpowiednie leczenie. Doraźnie, ból zmniejszą niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, chłodne okłady, lub rozgrzewające masaże, które rozluźniają mięśnie. Masaż na rwę kulszową rozluźnia spięte mięśnie oraz przynosi ulgę w bólu. Ta metoda leczenia działa najlepiej po wyleczeniu zapalenia w kręgosłupie. Nowoczesny i wysokiej jakości ręczny masażer wibracyjny bardzo pomaga rozluźnić mięśnie  oraz może zapobiec powstawaniu bolesnych punktów spustowych.

 

Mimo, że masaż jest uważany za jeden z najefektywniejszych sposobów zmniejszenia bólu przy rwie kulszowej, warto jednak każdy rodzaj bólu skonsultować z lekarzem, który nie tylko zaleci odpowiednie leczenie, ale także w razie potrzeby dobierze odpowiedni rodzaj badania np. rentgen odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa lub rezonans magnetyczny. To pozwoli zrozumieć, skąd pochodzi źródło bólu i czy jest to na pewno dolegliwość spowodowana rwą kulszową.Sprawdź także: Zastosowanie fizjoterapii

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!