Rząd o podwyżkach dla seniorów - ile?

Rząd o podwyżkach dla seniorów - ile?
Drukuj Skomentuj

Rząd przerwał milczenie w sprawie przyszłorocznych podwyżek dla seniorów. Wiadomo już, jaka będzie waloryzacja emerytur i rent. Przeczytaj, by poznać rządowe plany dotyczące podwyżek dla seniorów.

 

Okazuje się, że waloryzacja emerytur i rent ma być tylko procentowa i wyniesie 3,84 proc. Poza tym emeryci mają dostać trzynastkę – z obecnych planów rządu wynika, że wyniesie ona 1018 zł na rękę.

 

 

Kiedy będą trzynastki?

 

Trzynastki trafią do seniorów dopiero w kwietniu przyszłego roku. Wypłacane będą w kwocie emerytury minimalnej. W tym roku było to 981 zł na rękę (1200 zł brutto), w przyszłym kwota ta wzrośnie do 1018 zł (1246,08 zł brutto). 

 

Należy pamiętać, że od trzynastki potrącana jest składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy.


Czy podwyżka mogłaby być wyższa?

 

 

Prawdopodobnie tak, gdyby rząd zdecydował się bardziej podnieść najniższe emerytury – tak jak robił to w poprzednich latach lub gdyby chociaż wprowadził podwyżki kwotowe dla najuboższych seniorów.


Co to oznacza dla seniorów?

 

 

Trzynaste wypłaty i waloryzacja w 2021 r.  ma sprawić, że seniorzy zyskają co najmniej 1,5 tys. zł. Koszt takiej waloryzacji szacowany jest na 9,7 mld zł. Wypłata trzynastek pochłonie kolejne 10-11 mld zł. 

 

Rząd obiecał, że w przyszłym roku do seniorów trafią jeszcze czternaste świadczenia . Pochłonął one  dodatkowe miliardy złotych z budżetu państwa. Te wypłaty będą już jednak jednorazowe.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!