Sejm planuje podwyżki dla emerytów!

Sejm planuje  podwyżki dla emerytów!
Drukuj Skomentuj

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które straciły na tym, że w 2013 r. wprowadzono nowe zasady obliczania emerytury, będą miały możliwość przeliczenia emerytur i odzyskania zaniżonych świadczeń.  Szacuje się, że z wprowadzonych zmian będzie mogło skorzystać około 74 tysiące osób. Średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł.

Przewidywane jest również zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, które zostały wszczęte przed dniem, w którym ustawa weszła w życie.

 

Kto skorzysta z podwyżki dla emerytów?

 

Wyższą emeryturę będą otrzymywać osoby urodzone w 1953 roku, które:

 

    • pobierają lub pobierały wcześniejsze emerytury

    • otrzymały prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 roku

    • kiedykolwiek wystąpiły o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur

 

Ile wyniesie podwyżka?

 

Szacuje się, że ci seniorzy otrzymają około 202 zł oraz wyrównanie zaniżonej emerytury – średnio o 12786 złotych. 

 

Seniorzy pobierający wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 rokiem i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią w lipcu tego roku według szacunków otrzymają przeciętną miesięczna podwyżkę o 1 487 zł.  Zmiany w tym zakresie dotkną 11,2 tys. osób.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!