Senior na emeryturze: jak aktywnie spędzić czas wolny?

Senior na emeryturze: jak aktywnie spędzić czas wolny?
Drukuj Skomentuj

Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej, osoby starsze przebywające na emeryturze najczęściej oglądają telewizję, chodzą do kościoła i spotykają się ze znajomymi. Są jednak i tacy, którzy chętniej uczestniczą w życiu kulturalnym. Według badań - 27% seniorów chodzi do kina, 25% do muzeów, galerii i na wystawy, a 23% wybiera teatr i operę. Wniosek z tego taki, że emeryci coraz chętniej biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach. Nie macie pomysłu, jak wykorzystać nadmiar wolnego czasu? Poniżej przestawiamy kilka atrakcyjnych propozycji.

Przejście na emeryturę stanowi bardzo ważną zmianę w życiu każdego człowieka. Często towarzyszy nam wtedy lęk przed nudą, rutyną, czy stagnacją, przez co czujemy się niepotrzebni, znudzeni życiem i przestajemy widzieć sens codziennego wstawania z łóżka. Jak się jednak okazuje, osiągnięcie wieku emerytalnego nie musi wcale oznaczać zupełnego końca aktywności człowieka, a wręcz przeciwnie - może stać się początkiem wspaniałej przygody. I tu pojawia się pytanie:  co robić, aby się nie nudzić?

 

Aktywność fizyczna

 

Emerytura to doskonały czas, aby zadbać o zdrowie. Nie chodzi o wyczerpujące treningi na siłowni, ale o uprawianie sportu dostosowanego do wieku. Jakakolwiek forma aktywności ruchowej przyczyni się do poprawy naszej kondycji, a także stworzy okazję do poznania nowych osób. Zamiast siedzieć przed telewizorem, wybierzmy się na spacer, na basen albo zapytajmy znajomych czy nie mają ochoty na Nordic Walking. Ruch na świeżym powietrzu będzie nie tylko idealnym sposobem na nudę, ale także uodporni nas na choroby sezonowe.

 

Lubicie jeździć na rowerze? Koniecznie zobaczcie:

 

Pielęgnowanie znajomości

 

Seniorzy przebywający na emeryturze powinni angażować się w życie społeczne, uczestniczyć w lokalnych inicjatywach oraz pogłębiać relacje z innymi ludźmi. Dzięki takiemu nastawieniu, w ich życiu cały czas będzie działo się coś ciekawego. Nie można skupiać swojej uwagi wyłącznie na życiu dzieci i wnuków. Stały kontakt z innymi zniweluje poczucie osamotnienia.

 

Pogłębianie wiedzy

 

Emerytura to okres, kiedy mamy okazję uzupełnić wykształcenie i zdobyć nowe umiejętności w ramach zajęć organizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Nasza wiedza i życiowe doświadczenie mogą pomóc młodszemu pokoleniu. Wielu seniorów uczy się zasad korzystania z Internetu, obsługi komputera, a nawet mediów społecznościowych, które pomagają im utrzymać kontakt z bliskimi przebywającymi za granicą.

 

Pomoc potrzebującym

 

Wolontariat otwiera możliwość nawiązania interesujących przyjaźni. Nawet jeżeli jest on dla nas tylko formą aktywnego spędzania czasu, istnieje szansa, że przyczynimy się do zmiany w czyimś życiu lub do zminimalizowania ilości cierpnienia. Ponadto, pomagając innym, będziemy czuli się potrzebni.

 

Podróże małe i duże

 

Jeśli do tej pory nigdzie nie wyjeżdżaliście, mając nadmiar wolnego czasu możecie zwiedzić cały świat. Nie musicie od razu wybierać najdroższych wakacji. Być może w Waszym regionie są miejsca, które zawsze chcieliście zobaczyć. Dla tych, którzy preferują egzotyczne wycieczki, biura podróży przygotowały atrakcyjne oferty. Istnieje także możliwość skorzystania z programu Europe Senior Tourism, który opiera się na dofinansowaniu pakietów turystycznych każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, który mieści się w przedziale pomiędzy 55, a 75 rokiem życia, a także osobie mu towarzyszącej.

 

Zainteresował Cię ten projekt turystyczy? Więcej informacji znajdziesz w artykule:

 

Ze sztuką za pan brat!

 

Lubicie szyć, robić na drutach, a może chcecie nauczyć się wyplatania koszy? Wszelkie robótki ręczne będą doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Warto zainteresować się zajęciami, organizowanymi przez kluby, czy stowarzyszenia w Waszym mieście. Jeżeli nauczycie się malować obrazy albo konstruować biżuterię, możecie później spieniężyć swoje wyroby. Nie należy zapominać również o tym, że ręcznie przygotowane dzieła stanowią idelany prezent dla bliskich nam osób.

 

A może zainteresuje Was:

 

Innym pomysłem na zabicie nudy jest uczestnictwo w wydarzeniach, organizowanych specjalnie dla seniorów przez kina, teatry, szkoły tańca, czy muzea. Placówki proponują emerytom bezpłatne seanse filmowe, różnego rodzaju warsztaty, a także wycieczki z przewodnikiem.

 

Gotowanie

 

Nie musimy od razu stać się mistrzami gotowania. Wystarczy, że w kuchni stworzymy coś, co będzie zarówno smaczne, jak i zdrowe. Na rynku znajdziemy całą sieć książek kucharskich, które otworzą przed nami szeroką gamę możliwości. Na początek możemy zacząć od prostych przepisów, by z czasem przejść do tych bardziej zaawansowanych. Spróbujcie sami!

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe