Seniorze - uważaj na oszustów!

Seniorze - uważaj na oszustów!
Drukuj Skomentuj

Lato to okres, który znacznie sprzyja oszustwom. Robiąc zakupy, rezerwując noclegi, zamawiając bilety na różnego rodzaju atrakcje, chcąc nie chcąc, dzielimy się swoimi danymi w Internecie.  Przeczytaj, by dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak nie dać się oszukać w wakacje!

Dowód osobisty


Uważaj na portfel i przechowywany w nim dowód osobisty! Aby oszust mógł wziąć kredyt w banku lub firmie pożyczkowej na twoje dane, najpierw potrzebuje te dane zdobyć, a kradzież portfela to najłatwiejszy sposób.


Nie pozwól również na ksero czy zostawianie dowodu w wypożyczalniach sprzętu. Praktyka kserowania lub skanowania dowodu osobistego zarezerwowana jest wyłącznie dla banków.


Zakaz kserowania dotyczy to nie tylko dowodu osobistego, ale również paszportu, prawa jazdy czy legitymacji studenckiej. Nie pozwól na sytuację, gdy ktoś chce zabrać twoje dokumenty, np. na zaplecze. Zachowanie to jest niezwykle podejrzane i grozi tym, że dane osobowe dostaną się w niepowołane ręce.

 

Zdjęcia z wakacji

 


Wiemy, że każdy chce pochwalić się wakacyjnymi zdjęciami, ale nie rób tego na bieżąco! Wstawiając zdjęcia z urlopu do mediów społecznościowych właśnie w trakcie wypoczynku, narazi twój dobytek na niebezpieczeństwo. Dasz jasny znak złodziejom, że nie ma cię w domu.

 

Internet


Uważnie przyglądaj się wszelkim zgodom na przetwarzanie danych osobowych. Mogą czyhać na ciebie oszuści! Ludzie bardzo często tracą dane, ponieważ skuszeni dodatkowym rabatem lub upominkiem, zgodzili się na przetwarzanie danych w niewłaściwym miejscu.


Surfując po Internecie zwracaj uwagę, czy w pasku adresu witryny internetowej jest zielona kłódka i czy pojawia się skrót https. Nie daj się zwieść również komunikatom o wygranej, przekierowaniom do dziwnych stron i nie pobieraj podejrzanych aplikacji.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!