Seniorze, czy powinieneś iść do lekarza w trakcie epidemii koronawirusa?

Seniorze, czy powinieneś iść do lekarza w trakcie epidemii koronawirusa?
Drukuj Skomentuj

Wszyscy bez wyjątku powinniśmy przestrzegać zasady pozostawiania w domu. Nie należy bez potrzeby wychodzić na zewnątrz.  Są jednak sytuacje, kiedy musimy dopuścić domowy azyl i załatwić najważniejsze sprawy. Czy zatem każda wizyta u lekarza jest niezbędna i powinniśmy się na nią udać?

Zostań w domu i zadzwoń do lekarza

 

Lekarze w miarę możliwości mogą pełnić posługę lekarską przy pomocy telefonu czy dedykowanych aplikacji mobilnych. Senior może w prosty sposób skontaktować się z lekarzem telefonicznie lub poprzez wideo czat. W sposób całkowicie bezpieczny i komfortowy można uzyskać poradę, e-zwolnienie, e-receptę, e-skierowanie na badanie diagnostyczne. 

 

Co jeśli rozmowa telefoniczna nie wystarczy?

 

Widząc konieczność lekarz może zaprosić pacjenta na wizytę do danej placówki. Wtedy usługa jest wykonywana na miejscu – przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. 

 

 

Jak przygotować się do wizyty w placówce?

 

Warto posiadać własną maseczkę  i płyn do dezynfekcji rąk. Stanowiska recepcyjne znajdują się za plastikowymi pleksami, a pacjenci mogą siadać tylko w wyznaczonych miejscach. Możliwe, że przy wejściu do przychodni pacjent będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma do wypełnienia ankietę dotyczącą stanu zdrowia. 

 

Co jeśli mam umówioną wizytę u specjalisty lub badanie?

Najprawdopodobniej pacjent otrzyma telefon z prośbą o potwierdzenie wizyty, a konsultant dopyta o jej cel.  W większości przypadków zarekomenduje przełożenie terminu czy telekonsultację. 

 

Większość placówek stosuje dezynfekcję w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Jednak w tym momencie najważniejsze jest, by niepotrzebnie nie narażać się na zarażenie. Seniorzy w szczególności powinni pamiętać o tym, by unikać skupisk ludzi oraz korzystać z pomocy innych i oferowanych im rozwiązań.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!