Seniorze, uwaga! - moda na oszustwo na koronawirusa

Seniorze, uwaga! - moda na oszustwo na koronawirusa
Drukuj Skomentuj

Policja ostrzega przed osobami, które postanowiły wykorzystać pandemię w negatywny sposób. Wielu oszustów, żerujących na ludzkim strachu, podszywa się pod państwowe służby, banki i urzędy. Na co należy zwrócić szczególna uwagę i na co nie dać się nabrać? Sprawdź najpopularniejsze metody naciągaczy.

SMS od Ministerstwa Zdrowia

 

Ministerstwo Zdrowia dementuje, że wysyła smsy dotyczące wsparcia żywieniowego w związku z pandemią wirusa. Alarmuje również, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na stronę podaną w wiadomości. 

 

SMS od PKO BP i BNP Paribas

 

Oszuści wysyłają wiadomości dotyczące przekazywania środków do rezerw NBP, a Ci którzy chcą zachować chociaż tysiąc złotych mają kliknąć w podany link.  Banki proszą o nieklikanie w fałszywy odnośnik i natychmiastowe usunięcie wiadomości.

 

Szczepionka na koronowirusa

 

Wiele osób otrzymało wiadomość z odpowiednim linkiem o treści: "Zgodnie ze specustwą dotyczącą koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 70 zł. Zapłać już dziś, aby uniknąć kolejek". Oczywiście nie są planowane żadne szczepienia, a tym bardziej opłaty za nie. Wiadomość należy natychmiast usunąć lub zignorować.

 

Domowe testy na koronawirusa

 

W erze Internetu możemy sprzedać wszystko – na dodatek łatwo, szybko i wygodnie. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek.  Sprzedawane domowe testy na koronawirusa są zwykłym oszustwem. Nie ma możliwości, by ktoś dysponował takimi testami. 

 

Domowe inspekcje

 

W Helsinkach trzej mężczyźni pod pretekstem inspekcji z powodu koronawirusa odwiedzili prywatny dom. Właściciel zgłosił, że podczas tej fałszywej inspekcji zginęły z jego domu kosztowności. Prosimy o zachowanie czujności i uważanie również na ludzi podszywających się pod ekipy dezynfekcyjne. 

 

Facebookowe linki

 

Seniorze, jeśli zobaczyłeś na facebooku sensacyjną informację z nieznanego źródła – zachowaj zdrowy rozsądek. To nic innego jak oszustwo. Zobaczenie materiału będzie wymagało ponownego zalogowania. Grozi to wirusem – ale komputerowym! Ponadto wyłudzeniem danych osobowych czy pieniędzy. 

 

Co zrobić, by nie dać się nabrać?

 

    • Nie klikaj w podejrzane linki

    • Podchodź z dystansem do najświeższych informacji – sprawdzaj je w kilku miejscach

    • Pamiętaj, że żaden sprzedawca nie wyprzedził jeszcze koncernów farmaceutycznych i nie może zaoferować Ci cudownego leku

    • Nie instaluj aplikacji związanych z korona wirusem

    • Uważaj na osoby, które przychodzą do Twojego domu osobiście i oferują różnorodne produkty do walki z wirusem

 

Co powinna zrobić ofiara oszustwa?

 

Ważne jest, by jak najszybciej zgłosić przestępstwo w swoim banku oraz na policji. 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!