Seniorzy będą mogli dorobić więcej. Zmiana limitów

Seniorzy będą mogli dorobić więcej. Zmiana limitów
Drukuj Skomentuj

Wielu emerytów dorabia sobie do emerytury czy renty. To nic dziwnego przy obecnych cenach. Musieli jednak do tej pory bardzo uważać, by nie przekroczyć dopuszczalnych limitów. Teraz się zmieniły, a seniorzy mogą dorobić więcej.

Seniorzy będą mogli dorobić więcej. Zmiana limitów już w grudniu


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, ZUS dokonał aktualizacji dopuszczalnych limitów dla dorabiających seniorów. Nowe limity zarobkowe zaczną obowiązywać w grudniu 2023 r., a także w styczniu i lutym 2024 r.

 

Sprawdź także: Dodatek 2760 zł rocznie dla emerytów. Jak go otrzymać?


Od 1 grudnia 2023 roku świadczenie będzie zmniejszone, jeżeli przychód przekroczy 5036,46 zł (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Z kolei po przekroczeniu kwoty 9353,44 zł (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia), świadczenie to zostanie zawieszone. Do listopada obowiązywały limity 4904,10 zł i 9107,50 zł.

 

Dorabianie do emerytury – kogo nie dotyczą limity?


Limity nie dotyczą osób, które ukończyły już powszechny wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi 60 lat i 65 lat dla mężczyzn. Wyjątkiem są jednak seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego.

 

Sprawdź również: Waloryzacja emerytur po wyborach. Nawet kilkaset złotych więcej


Limity nie dotyczą też niektórych rencistów - inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osób pobierających renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

 

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!