Seniorzy na wsiach czują się osamotnieni. Badania są zatrważające

Seniorzy na wsiach czują się osamotnieni. Badania są zatrważające
Drukuj Skomentuj

Życie na wsi ma swoje zalety, ale również i wady. Największą z wad jest narażenie na samotność i wykluczenie. Z badań wynika, że seniorzy na wsiach czują się coraz bardziej samotni. Co można z tym zrobić?

Seniorzy mieszkający na wsi czują się samotni


Katarzyna Białobrzeska, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych UWM, pedagog społeczny i wiceprezes Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa wraz ze swoim zespołem przeprowadziła badania dotyczące życia seniorów na wsi. Jak podkreśliła, „wykluczenie społeczne jest zjawiskiem wielowymiarowym, obejmującym swym zakresem nie tylko ubóstwo, bezrobocie, dostęp do różnych dóbr i usług, lecz także załamanie więzi społecznej i poczucie izolacji, które prowadzić mogą nawet do utraty tożsamości".


Z badań wynika, że w 73 proc. polscy osiemdziesięciolatkowie w całej Polsce żyją samotnie, a ponad połowa z nich odczuwa dojmujący brak towarzystwa innych osób. Najgorzej jest na wsiach, gdzie osoby starsze są szczególnie narażone na osamotnienie i wykluczenie społeczne. Dużym sposobem jest też wykluczenie komunikacyjne, które utrudnia dojazdy do lekarzy, sklepów, ale i miejsc kultury.

 

 

Sprawdź także: Politycy mówią o "likwidacji biedaemerytur". Na co mogą liczyć seniorzy?


„Powiedzmy, że we wsi gminnej parę kilometrów dalej są ciekawe zajęcia, warsztaty czy spotkania dla seniorów, ale nie ma jak na nie dojechać” – poinformowała badaczka. Zauważyła też, że w wielu wsiach znikają ławeczki, na których jeszcze przed kilkoma laty znajdowało się centrum wiejskiego życia.

 

 

Źródło: naukawpolsce.pl, Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl.

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!