Seniorzy w żółtych strefach - aktualne zasady i ograniczenia

Seniorzy w żółtych strefach - aktualne zasady i ograniczenia
Drukuj Skomentuj

Pandemia koronawirusa coraz śmielej rozwija się w naszym kraju. Odpowiedzialność społeczna jest kluczem w walce do pokonania wirusa. Warto więc zapoznać się z aktualnymi zasadami i ograniczeniami, które obecnie funkcjonują w Polsce. Przeczytaj, by poznać najnowsze obostrzenia i nie narazić się na mandat.


10 października strefę żółtą rozszerzono na wszystkie strefy z wyłączeniem stref czerwonych. Strefy te wiążą się z wprowadzeniem specjalnych zasad bezpieczeństwa.

 

Kluczowe zasady bezpieczeństwa w czasie koronawirusa


• 1,5 metrowa odległość między pieszymi


• Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, ale też wykazujące niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębszym.


• Kwarantanna obowiązuje 10 dni.


• Ograniczenia dotyczące wydarzeń kulturalnych obowiązują do odwołania. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji wydarzeń w przestrzeni otwartej i zamkniętej. W kinach publiczność może zajmować co czwarte miejsce na widowni, jednak nie więcej niż 25%. wszystkich miejsc. W całym kraju, z wyjątkiem strefy czerwonej, imprezy kulturalne mogą być organizowane z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz maksymalnie do 100 osób w plenerze. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w obu strefach.


• Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W strefie czerwonej 50% miejsc siedzących lub 30% miejsc siedzących i stojących. W strefie żółtej 100% siedzących lub 50% liczby miejsc siedzących i stojących.


• Uroczystości religijne wymagają zasłonięcia ust i nosa. W strefie czerwonej w budynku może znajdować się 50% osób, a w strefie żółtej bez ograniczeń, jeśli jednak wydarzenie ma miejsce na zewnątrz - z zachowaniem 1,5 metrowego dystansu.


• W całym kraju w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!