Seniorzy z Niemiec wybierają polskie domy opieki

Seniorzy z Niemiec wybierają polskie domy opieki
Drukuj Skomentuj

 

Seniorzy z Niemiec coraz częściej wybierają Polskę jako kraj, w którym spędzą jesień życia. Z myślą o nich powstaje coraz więcej domów spokojnej starości. Okazuje się jednak, że nie mieszkają razem z nimi Polacy, ponieważ stawki w tych placówkach są zdecydowanie niemieckie!

Seniorzy z Niemiec w polskich domach opieki


"Mieszka u nas ponad 70 osób z Niemiec" – mówi portalowi Money.pl "Rezydencja" w Zabełkowie. Ponad 100 miejsc ma mieć otwierany niebawem dom "Wundervoller Morgen" (Cudowny poranek) w Zebrzydowicach. Podobnych domów są w Polsce dziesiątki, ale w branży jest duże zapotrzebowanie.

 

Sprawdź także: Wyższe emerytury dla niektórych emerytów

 

Polskie domy opieki, ale stawki za usługi niemieckie


Pobyt Niemców w placówce wcale nie jest tani. Jak podaje portal, w Zebrzydowicach miesiąc pobytu w jednoosobowym pokoju ma kosztować 2150 euro miesięcznie (9,6 tys. zł) dla emeryta, który jest się w stanie samodzielnie poruszać. Jeśli nie ma on takiej możliwości, to za dodatkową opiekę i wsparcie zapłaci dodatkowe 150 euro i łącznie wyjdzie 10,3 tys. zł. Nieco tańsze są miejsca w pokojach dwuosobowych - te kosztują od 1950 euro. W cenie, jak zapewniają właściciele, są komfortowe warunki, dostęp do opieki medycznej, mycie, fryzjer, a nawet wstęp do specjalnej siłowni. W tańszych obiektach ceny zaczynają się od tysiąca euro.


"Nie mamy problemu z tym, by przychodzili Polacy. Jednak ceny dostosowane są do realiów niemieckich. Jeśli jednak emeryt jest w stanie zapłacić 2 tys. euro miesięcznie, to oczywiście zapraszamy - słyszymy w jednym z domów. Jego przedstawicielka zastanawia się tylko, czy polski emeryt nie będzie się czuł wyobcowany w niemal stuprocentowo niemieckim towarzystwie. - Choć oczywiście obsługa mówi po polsku, więc tu żadnego problemu nie będzie" – mówi Money.pl pracownik domu opieki „Amazonka”.

 

Czytaj również: Lubelskie Dni Seniora - to już dziś! [HARMONOGRAM]


Seniorzy z Niemiec wybierają Polskę na jesień życia, ponieważ pobyt w polskich domach opieki jest zdecydowanie tańszy.
Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!