Seniorzy ze wsi mają problem z dostępem do hospicjum

Seniorzy ze wsi mają problem z dostępem do hospicjum
Drukuj Skomentuj

Seniorzy ze wsi mają problem z dostępem do hospicjum – ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Przez to tracą oni możliwość do spokojnego odejścia. To problem na bardzo dużą skalę. Jak można go rozwiązać?

Na wsiach problem z dostępem do hospicjum


Obszary wiejskie stanowią ponad 90 proc. Polski i zamieszkuje na nich 40 proc. polskich obywateli. Niepokojące jest więc to, że osoby ze wsi mają znacznie utrudniony dostęp do pobytu w hospicjum.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich, że to nie tylko miejsce, w którym personel dba o godną śmierć, ale też o godne życie ku jego schyłku. Każdy więc powinien mieć dostęp do hospicjum.

 

Czytaj również: Koniec z rehabilitacją pocovidową - została zlikwidowana z dnia na dzień


"Godność w tym zakresie oznacza, że każdy człowiek powinien być zawsze w centrum zainteresowania. Wobec czego, każdy człowiek ma prawo do szczęścia, do szacunku i prawo do cieszenia się życiem, niezależnie od tego, w jakiej fazie życia się znajduje” – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.


Zwrócił również uwagę na to, że ludzie na wsiach częściej chorują.

 

Niekorzystna sytuacja mieszkańców wsi wobec mieszkańców miast wynika przede wszystkim z gorszego statusu społeczno-ekonomicznego, a nie miejsca zamieszkania. Zniwelowanie nierówności w zdrowiu wśród starszych Polaków wymaga zapewnienia poprawy poziomu edukacji i opieki zdrowotnej na wcześniejszych etapach życia przyszłych seniorów” – wskazał.

 

Sprawdź także: Mama 4 plus, czyli emerytura za urodzenie dzieci - komu się należy?


Nowy model działania hospicjum opracowany przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza zakłada większe wsparcie osób z terenów wiejskich. Projekt ten odpowiada na problemy społeczne, które dotyczą w szczególności: niewystarczającej liczby miejsc świadczących profesjonalną opiekę, ograniczeń dotyczących przyjęcia do opieki paliatywnej, braku pieniędzy, oraz braków kadrowych.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!