Siedzący tryb życia - negatywny wpływ na stan naszego mózgu

Siedzący tryb życia - negatywny wpływ na stan naszego mózgu
Drukuj Skomentuj

Naukowcy z University Of California w Los Angeles doszli do wniosku, że pozbawiony ruchu, siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na czynności poznawcze naszego mózgu. Dotyczy to szczególnie obszarów odpowiedzialnych za zapamiętywanie. 

Badacze do swoich badań zwerbowali grupę ochotników w wieku 45 do 75 lat. Najpierw przeprowadzili oni ankietę dotyczącą aktywności fizycznej, później z kolei za pomocą rezonansu magnetycznego zeskanowali mózgi uczestników. Specjaliści skupili się głównie na płacie skroniowym przyśrodkowym, czyli tzw. hipokampie - odpowiedzialnym za tworzenie nowych wspomnień.

 

Naukowcy odkryli, że tryb życia pozbawiony aktywności fizycznej skutkuje drobnymi uszkodzeniami hipokampa, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia jego gęstości. Zniszczenie tego obszaru mózgu może być powodem spadku zdolności poznawczych, a także otępienia u osób w średnim i starszym wieku.

 

Dlatego też, zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny może usprawnić funkcjonowanie naszego mózgu. Dotyczy to także osób zagrożonych chorobą Alzheimera.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe