Silver cohousing, czyli wspólne mieszkanie seniorów - na czym polega?

Silver cohousing, czyli wspólne mieszkanie seniorów - na czym polega?
Drukuj Skomentuj

Okazuje się, że obcy sobie ludzie mieszkający razem, to nie tylko studenci. W innych krajach coraz modniejsze staje się wspólne mieszkanie seniorów, którzy do tej pory wcale się nie znali. Na świecie powstają już eksperymentalne cohousingi senioralne, ale też colivingi międzypokoleniowe, w których seniorzy dzielą pokoje ze studentami.

Silver cohousing – nowa możliwość dla seniorów


Spędzanie samotnie jesieni życia to najgorszy koszmar, który może spotkać seniorów. Jednak osiągając taki wiek, wiele osób zostaje niemalże samych na świecie. Wiele osób w tym wieku wskazuje, że samotne życie wpędzało je w depresję. A silver cohousing dał im szansę na lepsze jutro. To rodzaj zamieszkania, który daje seniorowi swobodę. To on ma wybór, czy chce pobyć w samotności, czy spotkać się z grupą seniorów. Pozwala to na aktywność w każdym wieku. Seniorzy mają w ramach pobytu w takich domach organizowany czas.

 

Sprawdź również: Rodzinny dom opieki społecznej - opłaty za pobyt


Jak podaje portal wolniodmetryki.pl, na silver cohousing decydują się głównie kobiety po 65. roku życia. Aktywizacja, którą daje im ten rodzaj mieszkania, sprawia, że seniorzy nie czują się już samotni, a wręcz przeciwnie – potrzebni i pełni życia. Tego rodzaju zamieszkaniem coraz częściej interesują się nie tylko samotni seniorzy, ale też małżeństwa, które chcą zaoszczędzić pieniądze i nawiązać nowe przyjaźnie.

 

Czytaj także: Rodzinny dom opieki społecznej - zakres usług opiekuńczych


Czym więc różni się dom spokojnej starości od silver cohousingu? Daje to seniorom możliwość zdecydowanie większej samodzielności w podejmowaniu decyzji i spędzaniu czasu wolnego.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)