„Silver Silesia” - dla dobra seniorów. Polityka senioralna i Aktywny Senior

„Silver Silesia” - dla dobra seniorów. Polityka senioralna i Aktywny Senior
Drukuj Skomentuj

W połowie czerwca ministerka Marlena Maląg wraz z wiceministrem Stanisławem Szwedem otworzyli II Wojewódzką Konferencję Senioralną i Targi Seniora „Silver Silesia”. Impreza, pod Patronatem Honorowym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, odbywa się w Bielsku-Białej. Skupiona była głównie na polityce senioralnej.

Polityka senioralna ma znaczenie


Średnio co czwarty Polak jest już w wieku senioralnym – ma 60 lat lub więcej. Oznacza to, że w takim wieku jest 10 milionów osób. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego liczba ta będzie rosła. Do roku 2050 już około 40 proc. Polaków będzie seniorami.

 

Czytaj także: PIT-0 dla seniora 2022 - co trzeba wiedzieć?


"Dlatego takiego znaczenia nabiera dobrze zaprojektowana polityka senioralna, skrojona pod potrzeby osób starszych, czyli grupy o różnorodnych i często specyficznych potrzebach" – mówiła ministerka Marlena Maląg podczas otwarcia  II Wojewódzkiej  Konferencji Senioralnej i Targów Seniora „Silver Silesia”.

 

Polityka senioralna. 70 mld zł wsparcia dla seniorów


„Rozpoczęliśmy od przywrócenia wieku emerytalnego, dając możliwość wyboru – dalsza praca czy świadczenie”
– mówiła minister.


 „O bezpieczeństwo finansowe osób starszych dbamy wypłacając 13.i 14. emeryturę, oraz waloryzując te świadczenia. To 70 mld zł dodatkowego wsparcia w latach 2019-2022” – dodała. Wskazała m.in. na podwyższenie kwoty wolnej od podatku, obniżenie podatku PIT oraz emeryturę matczyną.

 

Program Aktywny Senior


„Na programy wspierające aktywność seniorów przeznaczymy w latach 2021-2025 kwotę 500 mln zł” – mówiłwiceminister Stanisław Szwed.  

 

Sprawdź również: Wałbrzych - pierwsza miejscowość z wdrożoną teleopieką w ramach Korpusu Wsparcia


Obecnie w naszym kraju funkcjonuje ponad 1000 ośrodków Senior+ zapewniające wsparcie ponad 25 tys. osobom starszym. W 2015 było ich niespełna 100. Na utworzenie nowych placówek i dofinansowanie bieżącej działalności już istniejących w ramach programu „Senior+” do 2025 r. ma zostać przeznaczonych łącznie 300 mln zł, czyli 60 mln zł rocznie.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!